Slobodno vreme
Zdravlje
Sunce sve opasnije
19.07.2007. 12:00
Izvor: Politika
Sunce sve opasnije
Broj obolelih od malignih bolesti kože u naglom porastu
Sunce jeste izvor svetlosti i životne radosti, ali i uzročnik preranog starenja kože, pada imuniteta i sve opasnijih kožnih tumora. Iako je uvreženo mišljenje da je boravak na suncu zdrav, treba da znate da sunčanje uništava i do pedeset odsto ćelija imunosistema koje se nalaze u koži, a organizmu je potrebno oko mesec i po dana da te ćelije obnovi. Zato nije neobično da posle sunčanja dođe do pada imuniteta koje se manifestuje na različite načine, od pojave herpesa do respiratornih infekcija.
Koža pamti svako izlaganje suncu tako da crvenilo ili opekotine od sunca zadobijene u detinjstvu za trećinu povećavaju opasnost od tumora kože posle tridesete godine.
Koža nije jedini organ koji trpi štetu od sunca, jer UV zračenje može da izazove degenerativna oštećenja oka, gubitak oštrine vida i kataraktu.
Hemijski sastojci za zaštitu od sunca pronađeni su 1926. godine i nekoliko godina kasnije prvi put su komercijalizovani, ali tek osamdesetih godina prošlog veka počinju da se prodaju kao proizvodi sa SPF 15 ili više.
Današnja nauka o zaštiti ljudskog zdravlja od štetnih posledica sunčanja razvila se u tri pravca, a proizvođači zaštitnih sredstava insistiraju na tri glavna aspekta.
– Insistiranje na fizičkim blokerima, odnosno razvoj nanotehnologije koji će omogućiti da se titanijum dioksid i cink oksid razbiju na čestice koje će u okviru kreme postati estetski prihvatljive.
– Dodavanje antioksidanasa, pre svega vitamina Ce i vitamina E, poslednji je trend koji ima za cilj da umanji dejstvo štetnih radikala.
– Bolje formule za lakše nanošenje udovoljavaju ukusu potrošača u vidu proizvoda koji se lako razmazuju i ne ostavljaju masan sloj, koji se upijaju i odmah suše za one koji ne vole osećaj masnoće na koži.
– Supertening formule koje pospešuju boju dobijenu sunčanjem na zadovoljstvo onih koji uz manje vremena na suncu dobijaju bolju boju.
Ne zaboravite da pocrnela kože pruža tek minimalnu zaštitu od UVB zračenja, adekvatnu kremi s faktorom SPF 4. Ne zaboravite takođe ni da se sistem izgradnje melanina, zaštitnog pigmenta kože pokreće tek u prvoj godini života pa lekari savetuju da se deca do godinu dana uopšte ne iznose na sunce između deset i 16 sati leti.