Slobodno vreme
Zdravlje
Trudnoća na plus 35 stepeni
16.08.2007. 12:00
Izvor: Politika
Trudnoća na plus 35 stepeni
Olako prihvatanje visokih temperatura i zanemarivanje njihovog uticaja na zdravlje trudnica može izazvati ozbiljne posledice, kao što su vrtoglavica, gubljenje svesti, grčevi, premorenost, pa i toplotni udar
„Veoma teško podnosim visoke temperature. Sve zdravstvene tegobe koje sam oduvek imala kao da su se udvostručile: stopala mi otiču, hvata me vrtoglavica, nervoza, čini mi se da sam čak počela i da se znojim za dvoje, a da ne pričam o hrani. Jedem za četvoro”, kaže Ana Simić (26) iz Beograda, koja je ušla u šesti mesec trudnoće i koja, kako naglašava, jedva čeka da ponovo padne kiša. „Nikada ranije nisam toliko obraćala pažnju na vremenske prilike. To me nije doticalo. Bilo da je sijalo sunce ili padala kiša. A, sada se svako veče „zakucam” ispred televizora kada počne vremenska prognoza, jer mi od nje zavisi kako ću se obući, šta ću jesti, kako ćemo se beba i ja osećati”, priča Ana.
Prema rečima lekara, postoje brojni razlozi zašto trudnice loše podnose velike vrućine. Pre svega zbog hormona progesterona koji povećava temperaturu tela. Uz koji kilogram više i veliku količinu vode u organizmu letnji dan može postati pravi pakao. Olako prihvatanje visokih temperatura i zanemarivanje njihovog uticaja na zdravlje trudnica može izazvati ozbiljne posledice, kao što su: vrtoglavice, gubljenje svesti, grčevi, premorenost, pa i toplotni udar.
Anđelka Kotević, šef odseka „Zdrava beba” pri gradskom Zavodu za zaštitu zdravlja, kaže da ih trudnice češće zovu kada su temperature veoma visoke, kada prosečno prime i do 300 poziva dnevno: „Buduće majke nam se žale da se osećaju veoma loše, muči ih vrtoglavica, otežano spavanje, imaju osećaj da su preteške same sebi, pogotovo one u poodmakloj trudnoći. Zanima ih koliko tečnosti smeju da piju zbog navodne tvrdnje da ako preteruju može doći do povećanja krvnog pritiska, što nije tačno. Mi im savetujemo da konzumiraju prirodne napitke, na primer sokove od šargarepe, jabuke, cvekle. U ishrani treba da bude zastupljeno što više svežeg voća i povrća. Treba smanjiti unos belančevina i ograničiti konzumiranje mlečnih proizvoda na pola litra dnevno”, naglašava Anđelka Kotević.
Kako ističe, postoje provereni saveti kako da se što uspešnije prežive visoke temperature.

Oblačite garderobu prirodnih materijala i svetlih tonova. Sintetika se ne preporučuje, jer ćete se u njoj samo upariti i stvoriti pogodno tle za razvoj bakterija. Uska garderoba usporava disanje i narušava termoregulaciju organizma. U odeći svetlih boja od prirodnih materijala, kao što su pamuk i lan, biće vam mnogo prijatnije.

Pijte tople (ne vrele) čajeve. Preterano ohlađeni napici neće nadoknaditi manjak tečnosti. Oni se duže zadržavaju u želucu pa im treba više vremena da dospeju u ćelije. Osim toga uslovljavaju i pojačan rad znojnih žlezda. Treba piti tečnost koja je otprilike sobne temperature. Koliko god neverovatno zvučalo, topli zeleni čaj će vam najbolje utoliti žeđ. Tu su i čaj od nane, negazirana mineralna voda, kompoti i voćni sokovi od jabuke, narandže i grejpfruta. Sok od limuna razređen sa vodom u srazmeri 1:10 obnavlja elektrolitičku ravnotežu i sprečava preterano znojenje. Zahvaljujući vitaminu Ce, on će vam ublažiti posledice vrućine kao što su umor, vrtoglavica i iscrpljenost. Slatka gazirana pića treba izbegavati jer sadrže šećer, pa ćete i dalje biti žedni. Nemojte preterivati ni sa napicima koji sadrže kofein.

Plivajte. Ova vrsta fizičke aktivnosti idealna je u letnjim mesecima, pod uslovom da voda nije previše hladna i zagađena. Plivanje ne samo da osvežava telo, već obezbeđuje i prirodnu hidromasažu koja ublažava bolove u nogama i leđima. Ipak, i u ovoj vodenoj blagodeti budite umerene. Dvadesetak minuta laganog plivanja sasvim je dovoljno za oporavak buduće mame.

Pripremite kupku za stopala. U hladnu vodu stavite malo morske soli, ruzmarina i nekoliko kapi ekstrakta divljeg kestena.
Zaštitite kožu od sunca. Koristite visok zaštitni faktor krema (30+) i izbegavajte izlaganje suncu kada su zraci najštetniji, dakle od 11 do 16 časova.

Oprezno koristite klima-uređaje. Čak i po najvrelijim danima ne smete programirati klimu na temperaturu ispod 18 stepeni. Optimalna razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne bi trebalo da bude veća od 10 Celzijusovih stepeni.