Slobodno vreme
Zdravlje
Ljudsko telo je napravljeno da trči
28.08.2007. 12:00
Izvor: Mondo
Ljudsko telo je napravljeno da trči
Ljudsko telo je napravljeno da trči. Trčanje i hodanje su po standardima evolucije veoma dugo i do skoro bili jedini i osnovni način kretanja. Brži načini kretanja kao kola na vuču, kretanje po vodi, jahanje drugih životinja, automobili su otkriveni ne tako davno i čovekovo telo nije imalo dovoljno vremena da se privikne na sve niži nivo aktivnosti.
Trčanje je postalo skoro bespotrebno u svakodnevnom životu ali telo ga još uvek očekuje i zahteva kako bi funkcionisalo kvalitetno.
Zato se već decenijama u celom svetu stimuliše rekreativno trčanje. To je razlog zašto su neke od najvećih sportskih firmi potekle baš iz trčanja, zašto ne postoji lokacija na svetu na kojoj nema trkačke trke i zašto je trčanje najmasovniji sport.
Redovno lagano trčanje nudi mnoštvo beneficija za fizičko i psihičko zdravlje i služi kao prevencija za skoro svaku bolest. Ljudi koji trče imaju drastično manji rizik od degenerativnih oboljenja kao što su kardiovaskularna ili neurodegenerativna oboljenja i rak, a ova oboljenja spadaju u ubicu broj jedan, kako u svetu tako i u Srbiji.
Trčanje ne samo da služi kao prevencija od bolesti nego i poboljšava fizički a i psihički kvalitet života. U užurbanim danima trideset minuta jutarnjeg trčanja nam nudi isključenje iz stresa svakodnevnice i šansu za meditaciju.
Evo par saveta kako možete da uključite trčanje u svoju svakodnevnicu:
1) Kupite patike za trčanje, barem pola broja veće. Obavezno proverite na internetu da li su patike preporučene od drugih kao dobre za trčanje.
2) Počnite sa trčanjem veoma polako. Ciljajte da trčite tri puta po 30 minuta nedeljno prvih par nedelja. Ako Vam je teško da trčite 30 minuta bez prestanka onda pravite kratke pauze užurbanog hoda. Ključno je da se trči što je sporije moguće, da se skoro ne zadišete.
3)Ne pravite prekide u trčanju. Trčanje treba da postane redovna aktivnost koja je neprekidni deo Vašeg života. Iz nedelje u nedelju, iz godine u godinu trčanje treba da bude sastavni deo Vaše rutine. Trčanje je najefektivnije ako je stalno prisutno.
4) Zapisujte treninge (trajanje treninga, stazu...). Ovo je važno radi održavanja rutine. Takođe je važno ne povećavati vreme trčanja iz nedelje u nedelje za više od 10% ukupnog vremena. Znači ako jedne nedelje ukupno trčite 120 minuta sledeće ne bi trebalo da trčite više od 132 minuta. Dnevnik treninga će Vam pomoći u poštovanju ovog pravila.
5) Istražujte dok trčite. Nemojte da trčite stalno istu stazu. Probajte da istražite Vaše okruženje kroz trčanje.Gradovi izgledaju potpuno drugačije kada se trči kroz njih, a nema ništa lepše nego trčanje rano ujutru po stazama neke šume ili parka.
6) Kada osetite da ste dovoljno spremni - odaberite trku za koju želite da se spremite. Ako niste kompetetivnog karaktera i niste ljubitelj takmičenja onda treba da shvatite trku kao iskustvo koje ćete podeliti sa drugima. Trke su veoma korisne kao cilj i kulminacija Vašeg treninga i ključne su za motivaciju. Ne morate da pobedite, važno je učestvovati i završiti, a najvažnije uživati.
Nikola Tošić je dizajner, umetnik i rekreativni sportista. Sve tri aktivnosti je upražnjavao od ranog detinjstva i podjednako u njima uživao. Od sportova najviše voli Ironman triatlon i dugo trčanje.
Trenutno se takmiči i volontira za sportski klub Hermes koji se bavi rekreativnim trčanjem, biciklizmom, plivanjem i triatlonom.