Slobodno vreme
Turistički vodič
Vodič kroz Barselonu
03.09.2007. 12:00
Izvor: B92
Vodič kroz Barselonu
Bez sumnje jedan od najlepših gradova na svetu – u Barseloni muzeji, pozorišta, galerije, i noćni život zadovoljavaju impresivno visoke standarde. Ovaj umetnički i dizajnerski centar ima pregršt toga da ponudi svojim posetiocima.
Najbolje mesto da posmatrate ljude, da se šetate, ili da se jednostavno opustite, su "Las Ramblas", pešačka ulica u kojoj ima stotinu bašti i kafića. Tu ćete naći improvizovane cvećare, kioske sa knjigama, i štandove na kojima se prodaju ptice i male životinje, ali i žonglere, ulične pevače, umetnike koji crtaju po pločniku, i žive statue koje se tu i tamo pomeraju. U blizini je 'Plaça Real' sa mnoštvom barova i restorana, kao i 'Palau Guell', koju je projektovao katalanski arhitektonski genije Antoni Gaudí u svom čuvenom art-nouveau stilu. Ali, dok ste na Las Ramblas i Placa Real, vodite računa i o džeparošima.
Kad obiđete ovaj suvi centar, prošetajte se uskim krivudavim uličicama srednjevekovnog gotskog kvarta 'Barri Gotic' koji je pun zanimljivih tapas barova i kafića. Svratite u Pikasovo omiljeno mesto, 'Els Quatre Gats', koje, iako renovirano, nije izgubilo svoj boemski šarm. Ili se jednostavno uputite do Barselonete na obali mora.
Ovaj radnički kvart koji je oduvek bio pomalo ruiniran i zapušten, danas vrvi od paella restorana. Nova plaža, koja se prostire od Barselonete do Olimpijskog sela, znatno je čistija od stare plaže, ali to je i dalje more pored velikog grada, tako da je pamtnije kupati se negde drugde. Ipak, sama plaža je praznik za oči i uši, sa ogromnim talasima koji neprekidno prave zaglušujuću buku.
Katalanci su poznati po svom indipendističkom smislu za humor. Salvador Dali je bio Katalanac (a na nesreću Katalanaca, bio je i fašista i pobornik režima Generala Franka), a njegov bizarni smisao za humor samo je još jedan dokaz da ova regija stimuliše otkačenost.
Jezik je veliki problem za one koji su ograničeni na komunikaciju na engleskom jeziku. Turistički natpisi su retko ispisani na engleskom, a ako ne govorite španski (ili još bolje katalanski), ponosite sa sobom makar rečnik.
Najprijatnije godišnje doba u Barseloni je proleće, kada se temperatura kreće oko 20 stepeni. Tokom leta je često izuzetno toplo i vlažno (oko 30 stepeni), pa obilazak grada može da bude naporan. To je i period najvećih gužvi, jer se najveći broj kulturnih dešavanja održava tokom septembra.
Barselona je skupa u odnosu na ostale gradove u Španiji, ali je u principu moguće proći i vrlo jeftino. Restorani su naročito jeftini, a obrok od dva jela sa desertom često košta ispod 10 eura. Računajte da za dvokrevetnu sobu, tri obroka, i večernji izlazak za dvoje nećete platiti više od 150 eura.

1. Arhitektura: ako volite arhitekturu, Barselona je pravi grad za vas.
Rimski period: Rimske zidine, ostaci 4 stuba Hrama kod Centre excursionista, kao i Museu d´historia de la ciutat
Gotski period: Santa Maria del Mar (najlepša gotska crkva u gradu), Plaça del Rei, Saló del Tinell, ulice u barri gotic (gotski kvart).
Predmodernistički i modernistički period: Glavni Gaudijevi radovi - Sagrada Familia, Casa Batlló, Casa Milà, Parc Güell. Ostala remek dela modernističke arhitekture: Palau de la Musica Catalana, Hospital de Sant Pau, Casa Ametller, Casa de les Punxes. Neke od ovih građevina uvrštene su u listu Svetske baštine.
Savremeni period: Pabelló d´Alemanya – remek delo moderne arhitekture koje je projektovao Mies Van der Rohe; Macba – muzej moderne umetnosti, projektovao Richard Meyer; Anella Olimpica (arhitekte Isozaki, Correa, Calatrava); i nezaobilazni Torre Agbar – novi simbol grada, arhitekta Jean Nouvel)

2. Umetnost i muzeji
Museu Nacional d´Art de Catalunya (MNAC) gde su izložene neke od najboljih platna na svetu. U ovom muzeju sačuvane su zidne freske brojnih romanskih crkava u oblasti Pirineja.
Museu Picasso: Nalazi se u srednjevekovnoj palati u ulici Montada. Tu ćete biti u prilici da vidite veličanstvenu kompilaciju ranih Pikasovih radova. Postavka je stalna, a najviše ima ulja na platnu i crteža. Cela kolekcija broji preko 3,500 radova, među kojima i 24 remek dela kao što su Divan, Margot ili period čekanja, i Blanquita Suarez. Tokom posete Barseloni Museu Picasso ne smete propustiti.
Fundació Miró – velika kolekcija radova Joan Miró-a.
Potrudite se da obiđete i Centre d´art Santa Monica, Fundació Tapies, kao i Centre de Cultura Contemporanea.

3. Obiđite peške
Riva: Krenite od Forum de las Culturas, idite duž Passeig Maritim, prođite kroz Vila Olimpica, nastavite do Barselonete, i završite kod spomenika Colon. Najlepši trenuci su u svitanje i suton. (3-4 km)
Las Ramblas: Od Plaça Catalunya proštajte do Colon, sedite na kafu i posmatrajte ljude. (500 m)
Barri Gotic: Zaboravite mape i vodiče u hotelu, i izgubite se u starim šarmantnim ulicama kvarta el barri gotic. Na kraju bazanja svratite na pivo u la Plaça Reial. (dužina: 3-5-8 km, hodajte koliko možete)
El Raval: Utopite se u naš mali Karači, tačno preko puta las Ramblas. Krenite od el Mercat de la Boqueria (buvljak), i prepustite se dekadentnim ulicama u el raval, probajte shawarma ili dhal u bilo kojem Panjabi restoranu. To je kosmopolitska Barselona – možda ne baš kao London ili Amsterdam, ali vrlo blizu. Vodite računa o džeparošima.
Passeig de Gracia: Od Plaça Catalunya idite do Passeig de Gracia (najsređenija ulica u gradu sa najskupljim radnjama) do boemskog kvarta Gracia.

4. Pogled
Montjuic: Popnite se do Palau Nacional (MNaC) na brdu Montjuic i uživajte u zalasku sunca iznad grada. Ako budete imali sreće (probajte vikendom) videćete magičnu fontanu Font màgica.
Tibidabo: Najspektakularniji pogled na Barselonu je sa el Tibidabo. Na vrhu el Tibidabo nalazi se starinski i dekadentni zabavni park. Prema vodiču Lonely Planet to je jedan od najboljih na svetu.
Parc Güell: Ako nemate dovoljno vremena da odete do el Tibidabo, lep pogled imaćete i sa Parc Güell.