Slobodno vreme
Turistički vodič
Bangkok, raj na zemlji
17.09.2007. 12:00
Izvor: Press
Bangkok, raj na zemlji
Bangkok - raj na zemlji! Taj grad treba videti, voziti se po njemu, obići noćne klubove i vratiti se sa duplo više kofera nego što ste poneli! Bangkok živi 24 sata uz neopisivu gužvu na ulicama, metroima, autobusima... Tržni centri, ulični bazari, prodavnice i tezge pune su garderobe, kako originalnih proizvođača, tako i kopija svetski poznatih robnih marki. "Guči", "Dolče&Gabana", "Versaće"... sjaje se kroz ceo grad, a ukoliko želite da imate bilo koji predmet, možete ga kupiti za vrlo malo para, uz obavezno cenkanje
Na ulicama (koje su strašno prljave), pored šopinga, možete jesti specijalitete od mesa, rakova, školjki... uz ogromne količine belog pirinča. Za Evropljane, tu su već dobro poznati italijanski restorani, "Mekdonaldsi", "Burger kingovi", ali u tajlandskim restoranima može se naći nešto slično našim jelima, ali mnogo začinjeno raznim začinima, tako da je bolje se osloniti na već dobro proverena jela - pice, lazanje ili pohovanu piletinu.
A noćni život tek treba videti i doživeti "sve i svašta". Ulice široke, gde vam na svakih deset centimetara nude pamflete da uđete u lokal, gde ćete se opustiti uz masažu i ping-pong i, naravno, more Tajlanđanki, koje jedva čekaju da sednete za sto. Odmah prilaze i naručuju piće (koje vi plaćate), a za "ostale radnje" dogovarate se kasnije.
Ovo je samo početak priče iz Bangkoka, gde je od 8. do 18. avgusta 2007. godine održana 24. po redu Univerzijada, a vaša novinarka će pokušati da Vam dočara taj raj na zemlji!
Za razliku od američke države Kalifornije ili Francuske, koje su teritorijalno iste kao Tajland, ova zemlja nije toliko finansijski bogata, ali po različitom ljudskom i geografskom koloritu možda je čak ispred ove dve. Glavni grad "zemlje slobodnih" što je prevod imena Tajland, je desetomilionski Bangkok.

Saobraćaj
Prvi utisak kada sletite u Bangkok (posle devet sati leta od Istanbula) je razgranata mreža puteva, veliki soliteri i mnogi siromašni kvartovi, visoka temperatura i velika vlažnost! Nadomak Bangkoga ("grada anđela" ili "istočne Venecije"), koji je predstavnica Tajlanda od 18. veka, ima više od 400 hramova. Teško je odrediti koji deo grada se može nazvati centrom, jer su svi puni uličnih bazara, modernih tržnih centara i mnoštva noćnih klubova.
Ukoliko želite da odete sa jednog na drugi deo grada, najbolje je koristiti nadzemni (skytrain) ili podzemni metro. Za naše uslove taksi u Bangkoku je jeftin, jer za pređenih 50 kilometara treba izdvojiti oko 400 dinara. Za turiste je najinteresantniji takozvani tuk-tuk, moderna verzija nekadašnjih rikši, a sada slična trotočkašu iz poznate serije "Mućke". Slično kao i u kupovini, za cenu vožnje se dogovarate sa vozačem (od 50 centi do dva evra, u zavisnosti od dužine vožnje). Svakodnevno, pošto je u gradu neopisiva gužva, tuk-tuk se lako probija između automobila, a pošto na njemu nema prozora, čini vam se da se vozite previše brzo.
I prozori na autobusima gradskog saobraćaja takođe su non-stop otvoreni (podižu se nagore), jer je to jedini način da se podnesu velika sparina i vrućina u Bangkoku. To je i najveća karakteristika na samo ovog grada i ove zemlje, već čitave Jugoistočne Azije. Za Evropljane, ta klima može da bude pomalo teška i nezgodna, a sve zatvorene prostorije su klimatizovane. I te velike promene toplo-hladno čine boravak u Bangkoku težim nego što jeste.

Istorija
Glavni grad Tajlanda leži na reci Čao Praja (Kraljevska reka). Iako nema neku preveliku lepotu, ova reka je žila kucavica grada, jer se na njenim obalama nalazi velikih broj kulturno-istorijskih spomenika i modernih hotela, a za turiste su posebno interesantni kanali na čijim obalama se nalazi mnogo naselja. Turistički brodići staju na određenim mestima gde im prilaze Tajlanđani u svojim čamcima iz kojih nude raznovrsnu robu. To je takozvani sistem plutajućih bazara. Na obali reke nalazi se i čuvena velika palata, viševekovno boravište tajlandskih kraljeva. Tajland je kraljevina već 800 godina, a sadašnja dinastija sa aktuelnim monarhom Ramom IX na vlasti je od druge polovine 18. veka. Prvi moreplovci otkrili su teritoriju današnjeg Tajlanda još u 12. veku i dugo vremena ovo područje nosilo je ime Sijam, da bi 1939. ime bilo promenjeno. Država ima oko 60 miliona stanovnika, od kojih 80 odsto čine pripadnici Tai naroda, Kineza 10 odsto, Malajaca pet, uz ostale manje etničke grupe.

Religija
Budizam je većinska religija na Tajlandu, a budistički sveštenici su izuzetno poštovani (u gradskom prevozu postoje posebna mesta za njih). Ako ste nekada bili u Turskoj na svakom koraku ste mogli da vidite slike, postere ili statue čuvenog reformatora Kemala paše Ataturka. Slična situacija je i u Bangkoku i čitavom Tajlandu, gde ćete se siti nagledati likova kraljevskog bračnog para.

Masaža
Jedan od zaštitnih znakova Tajlanda je masaža. U turističkim prospektima obično se kaže da ako ste bili na Tajlandu, a niste otišli na masažu, isto je kao da ste otišli u Italiju, a niste probali picu. Saloni se nalaze na svakom koraku. Postoji nekoliko vrsta masaža - stopala, celog tela, ramena, sa eteričnim uljima, klasična tajlandska. To su vrste posle kojih se osećate potpuno drugačije, kao što davno niste bili. Cena tretmana varira od pet do 15 evra za sat vremena.

Šoping
Ono što turiste naročito interesuje je šoping. Veliki broj uličnih bazara naročito je aktuelan u večernjim časovima. Razna vrsta robe, od igračaka i hrane, do konfekcije i kofera, može se naći po izuzetno povoljnim cenama, a to koliko ćete platiti zavisi od vas samih, jer se u Bangkoku morate cenkati sa prodavcima. Sjajne kopije majica čuvenih svetskih marki ("fred peri", "gant", "lakosta"..), možete pazariti za tri evra, ženske torbe ("guči", "dolče&gabana"...), prodaju se za oko 10 evra, a suvenire i tradicionalnu tajlandsku odeću možete kupiti za manje od 10 evra. Ukoliko niste raspoloženi za šetnju po uličnim bazarima i vrućini i petnaestominutno nadmudrivanje sa prodavcima, uvek možete otići u tržni centar, kojih je u Bangkoku čak i previše. Tu možete naći sve što poželite, a firmirane stvari prodaju se po cenama kao i u Evropi.

Hrana
U Bangkoku nikada ne možete ostati gladni. Hrana se prodaje na ulici i u restoranima. Ono što dominira u tajlandskoj hrani je pirinač. Hrana je ukusna, ali mnogo začinjena. Sosovi su po nekada vrlo ljuti i uglavnom su od čilija i karija. Morske plodove takođe ne smete propustiti. Jastozi, krabe, rakovi i razne vrste ribe čine ovu vrstu ishrane bogatom. Za one koji ne vole da menjaju svoj način ishrane, postoje restorani u kojima dominira evropska kuhinja, ili čitava gomila američkih fast-fud lanaca. Način ishrane velikih i susednih država (Indija, Kina ili Japan) takođe su izvršili veliki uticaj na tajlandsku kuhinju, tako da na meniju možete naći suši ili meso sa voćem. Cena jedne porcije ljute piletine sa krstavcima uz braon pirinač i sok od limuna, pomorandže i meda košta manje od pet evra. Flaša odličnog domaćeg piva sa pet odsto alkohola ili espreso kafa sa mlekom su oko dva evra.

Noćni provod
A, kada se dobro najedete, provozate tuk-tukom, kupite sve što vam je potrebno, vreme je za noćni provod. Broj restorana i kafića je ogroman. Uz pun želudac i popijeno po koje pivo, spremni ste za provod. Ako ste raspoloženi da gledate mlade Tajlanđanke koje svojim polnim organom prave raznorazne akrobacije sa bananama, pištaljkama, svećicama za tortu, flomasterima... pazite, jer će vam unutra naplatiti pet evra za gledanje, iako vam to na ulazu domaćini nisu rekli. Ulaz u diskoteku plaća se 10 evra, a pivo od dva do pet. Na ulazu, kao nekada u Beogradu, dobijate pečat na ruci, a unutra konzumaciju uz kartu. Uz veliki broj turista i savremenu muziku, velika je verovatnoća da ćete sresti ili transvestita ili tajlandsku devojku raspoloženu za druženje. Zabava, i to luda, traje do jutra.