Slobodno vreme
Zdravlje
Kradljivac kostiju
07.03.2008. 12:00
Izvor: Press
Kradljivac kostiju
Osteoporoza je bolest bez simptoma, od koje oboleva svaka treća žena u menopauzi
U Srbiji od osteoporoze boluje svaka treća žena i svaki osmi muškarac stariji od 50 godina. Bolest se manifestuje gubitkom čvrstine kostiju, što dovodi do preloma.
Doktorka Branka Žerajić, potpredsednik Udruženja obolelih od osteoporoze, kaže da iako je ovo bolest bez simptoma može na vreme da se otkrije. Međutim, obično se otkriva tek kada dođe do preloma.
- Osteoporoza je bolest koja češće pogađa žene, oko 20 odsto njih oboli posle 50. godine. Ni muškarci nisu pošteđeni, ali procenat obolelih je manji. Žene su ugroženije zato što u menopauzi gube estrogen, čime se se menja metabolizam kostiju i počinje njihova razgradnja. Normalno je da se gubi čvrstina kostiju do tri odsto godišnje, a preko toga je pojačano. Zato je početak menopauze pravo vreme za merenje gustine kostiju. Na nastanak osteoporoze značajan uticaj ima i nedostatak vitamina D, koji se inače u starijem životnom dobu smanjuje, te je neophodna njegova nadoknada kroz ishranu i suplemente - kaže Žerajić.
Svakih 30 sekundi u Evropi jedna osoba zadobije frakturu zbog osteoporoze, a gotovo jedna od pet žena starijih od 50 godina ima frakturu jednog ili više pršljenova. Rizik da žena umre od komplikacija preloma kuka isti je kao i od tumora dojke, a stopa smrtnosti u prvoj godini posle ovakvog preloma je 24 odsto. Zato je preventiva veoma važna.
- Pravo vreme za početak prevencije jeste detinjstvo. Cilj je postizanje maksimuma koštane gustine u mlađem životnom dobu da bismo kasnije imali šta da sačuvamo. Dnevni unos kalcijuma trebalo bi da se kreće od 1.000 do 1.500 mg, zavisno od životnog doba, a to podrazumeva dve šolje jogurta ili mleka dnevno. Za dobre kosti neophodan je i vitamin D da bi se apsorbovao kalcijum. Svakodnevna fizička aktivnost može da zaštiti kosti i smanji rizik od pada i loma kostiju, ali i da poboljša stanje kostiju obolelih - objasnila je Branka Žerajić.
Žerajićeva kaže da je svuda u svetu terapija osteoporoze lakše dostupna nego kod nas.
- Na pozitivnoj listi imamo samo jedan lek, „alendronat", koji se uzima svaki dan, međutim njega ne mogu da uzimaju osobe koje imaju slab želudac, čir, gastritis i slično. Lekovi koji se uzimaju jednom nedeljno ili mesečno ne idu na recept, za razliku od većine drugih zemalja. O terapiji koja utiče na ponovno stvaranje kostiju još uvek možemo da maštamo, jer je ona nedostupna prosečnom čoveku - kaže Branka Žerajić, i dodaje da na primer u Italiji žene kada uđu u menopauzu dobijaju na kućnu adresu obaveštenje da bi trebalo da izmere gustinu kostiju. Ukoliko se odazovu, imaju besplatne terapije, a ako se ne odazovu, u slučaju preloma i osteoporoze same snose troškove lečenja.