Slobodno vreme
Zdravlje
Čuvajte kožu
16.07.2008. 12:00
Izvor: Press
Čuvajte kožu
Oprezno na suncu, ali ako zaradite opekotine, ublažite ih hladnim oblogama, a u slučaju plikova i rana obavezno se obratite lekaru
Stručnjaci svakodnevno apeluju na to koliko je važno da zaštitimo kožu od negativnog uticaja sunčevog zračenja koje izaziva prerano starenje kože, a u najgorem slučaju i pojavu melanoma. Ukoliko se ipak niste pridržavali saveta i izgoreli ste na suncu, Vesna Mikulić, dermatovenerolog u Gradskom zavodu za kožne i venerične bolesti, savetuje kako da ublažite negativne posledice.
- Crvenilo i pojava opekotina od sunca hemijski je odgovor na preterano izlaganje ultraljubičastim zracima. Kada izgorite na suncu, na koži se događa hemijska reakcija koja uzrokuje svrab, crvenilo, dehidrataciju, bolove, povišenu temperaturu... Opekotine od sunca mogu da budu različitog intenziteta, kreću se od običnog crvenila, do onih koje izazivaju rane. Stepen opekotina zavisi od intenziteta i sunčevog zračenja i dužine boravka na suncu, kao i od fototipa kože - objašnjava Vesna Mikulić.
Najblaži oblik opekotina je crvenilo koje se obično javlja osam do 12 sati posle prekomernog izlaganja suncu, mada su posledice vidljive i već posle dva sata.
- Ukoliko se radi samo o crvenilu, dovoljno je da stavljate hladne obloge i češće se tuširate, kao i da unosite dovoljno tečnosti u organizam. U tom slučaju mogu da pomognu i preparati koji mogu da se kupe u svakoj apoteci i čiji sastojci poput aloje hlade opekotine i ubrzavaju regeneraciju kože - kaže Mikulić.
Međutim, ukoliko se radi o ozbiljnijim opekotinama, kad se pored crvenila javljaju i plikovi, trebalo bi da se obratite lekaru.
- Najčešće se javljaju providni plikovi koje nikako ne bi trebalo da cedite ili bušite. Terapiju bi trebalo da prepiše lekar jer se ovakve opekotine leče lekovima, a često se prepisuju i kortikosteroidi. Kada se radi o plikovima, obično posle četiri do sedam dana koža se smiruje i počinje da se ljušti. To je prirodan način na koji se telo oslobađa mrtvih ćelija, koje mogu da postanu kancerogene. U najtežim slučajevima javljaju se rane. Opekotine mogu da izazovu i oštećenja u ćelijama kože koja u nekim slučajevima ne mogu da se oporave - objašnjava Vesna Mikulić, dermatovenerolog u Gradskom zavodu za kožne i venerične bolesti.

Melanomi u porastu
Neoprezno sunčanje ili boravak na suncu, zbog visokog indeksa zračenja, može da dovede do opekotina, starenja kože, pa čak i pojave raka. U Srbiji se godišnje registruje oko 3.000 obolelih od raka kože, dok lekari procenjuju da je stvaran broj obolelih deset puta veći. Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da u narednih deset godina čovečanstvu preti povećanje broja kožnih oboljenja.

Prva pomoć iz frižidera
Za prvu pomoć u slučaju opekotina mogu da posluže i neki od sastojaka iz kuhinje.
Crni čaj - tanin, njegov osnovni sastojak ublažiće bolove ako obloge od ohlađenog čaja pritisnite na izgorela područja
Aloja vera - zbog antibakterijskih i zaceljujućih svojstava ublažava bol, ali i sprečava ljuštenje kože
Kiselo mleko - nanosi se na kožu u slučaju plikova i težih opekotina. Smiruje kožu i ublažava bol
Jogurt - Rashlađeni jogurt smiriće kožu, ali samo ako je reč o crvenilu. Držite ga najviše 20 minuta i uklonite vodom
Med i mleko - Zbog antiseptičkog delovanja med će smanjiti napetost, a mleko smiriti svrab
Voda - Koža zbog dehidratacije „pati" i iznutra, vodom joj vratite vlagu