Slobodno vreme
Zdravlje
Ambrozija - jedan od najjačih alergena
25.07.2008. 12:00
Izvor: Poslovna žena
Ambrozija - jedan od najjačih alergena
Nismo ni svesni koliko je ozbiljan problem ove pošasti. Ovaj korov u stanju je da upropasti i više generacija, jer je sklonost alergiji familijarna.
Jedan od puteva ulaska ambrozije iz Amerike bila je luka Rijeka. Danas je ambrozija najraširenija u istočnoj Evropi, ali je česta i na severu i zapadu. Oko dvadeset vrsta ambrozije može raste u Evropi, a najraširenija je kratka ambrozija (Ambrosia artemisiifolia, Ambrosia elatior). Ta pošast osvaja Evropu neverovatnom brzinom. Brzina migracije te biljke je između 6 i 20 kilometara godišnje, sa istoka na zapad.

Šta je zapravo ambrozija
Jednogodišnja biljka, raste od 1 do 1,5 metara. Ima vretenasti koren. Stablo joj je uspravno, razgranato, posuto grubim dlačicama, na preseku je četvrtastog oblika. Listovi su jajolikog oblika, posuti dlačicama, uskih režnjeva. Cvetovi u obliku grozdastih cvetova na vrhovima su stabla ili grane, žućkaste su boje. Cveta u kasno leto i jesen proizvodeći polen. Svaka biljka proizvede oko stotinu miliona zrnaca polena svake godine. Zrnce polena izgleda kao kugla sa šiljcima-oblik glave buzdovana. Ima dobre aerodinamičke osobine i može da putuje i do 300 kilometara. Svaka biljka proizvede više od 60.000 semenki koje mogu da prežive u zemlji više od 30 godina, a izdržavaju čak i uslove smrzavanja.
Polen ambrozije jedan je od najjačih poznatih alergena. Najveće su koncentracije polena u ranim jutarnjim satima i prepodne, a smanjuju se posle kiše.

Kako prepoznati alergiju
To su kijanje, svrab nosa, vodena sluz iz nosa, otekline očnih kapaka i vrlo otežano disanje.

Kako se odbraniti
- izbegavajte izlazak iz kuće od pet sati ujutro do deset sati prepodne, kada je najveća koncentracija.
- držati zatvorene prozore od stana ili automobila ako smo na putovanju, kako polen ne bi ulazio.
- slobodno vreme provoditi na mestima gde nema ambrozije.
- radove izvan kuće obavljati neposredno nakon prestanka kiše, kada je koncentracija polena najmanja, kasno poslepodne ili predveče.
- preporuka je pranje kose pre spavanja, ali i često pranje ruku.
- izbegavati pušenje, sprejeve protiv kukaca i slične iritante, jer pojačavaju simptome alergije.
- ne sušiti odeću ili cipele na otvorenom.
- ne izlaziti iz kuće za vreme suvih i vetrovitih dana.

Suzbijanje ambrozije
Kako biljka najviše raste na zapuštenom zemljištu, potrebno je neutralisati i zasaditi travom. Ako se radi o pojedinačnim biljkama mogu se suzbiti čupanjem zajedno s korenjem. Pri tome treba nositi rukavice da se koža na rukama ne bi oštetila, jer je stabljika prepuna grubih dlačica.
U slučaju većih površina napadnutih ovim korovom preporučuje se košenje. Kosi se pre cvetanja ambrozije, i to do 5 cm od zemlje. Velike površine i površine pod poljoprivrednim kulturama treba tretirati sa određenim sredstvima.
Naši ljudi izgubili su individualnu pragmatičnu potrebu da urade nešto korisno za lokalnu zajednicu. Jedina šansa na žalost je, ako neki zli političar želi da "opere novac" kroz kvazi kampanju ili pritisak Evropske Unije na mentalno hendikepiranu državu u tranziciji. Velike kazne su odlična stimulacija za civilizovano degradirana društva. U organizovanim zemljama, kao što je Kanada postoji zakonska obveza iskorenjivanja ambrozije u vrtovima. Gradska policija ima sporazum sa poštarima, koji im dojavljuju u kom vrtu raste biljka. Kazne za vlasnike vrtova koji je ne iskorenjuju mogu biti i nekoliko hiljada dolara.
U mnogim evropskim zemljama preduzimaju se ozbiljne mere suzbijanja ambrozije. U Evropi su takve kampanje počele pre nekoliko decenija. Organizovane su trke za decu. Dete koje ubere najviše ambrozije dobija nagradu. Štampani su i posteri sa slikom biljke i objašnjenjima zašto je biljka opasna i zašto je treba iščupati zajedno s korenjem.