Slobodno vreme
Zdravlje
Prva pomoć kod opekotina
06.08.2008. 12:00
Izvor: Blic
Prva pomoć kod opekotina
Gotovo da nema domaćice koja se prilikom pripremanja jela nije opekla na vrelu ringlu ili prosula po sebi tek spremljeno jelo ili supu. Deca su takođe sklona da nesmotreno dotaknu vrelu rernu ili vruću šerpu. I naravno, koža se zacrveni, pojavljuju se plikovi i čitav niz neprijatnosti. Opekotine spadaju u najopasnije i najbolnije povrede kože bez obzira na to na šta ste se opekli - na peglu ili šporet, ili ste došli u dodir s nekim hemijskom sredstvom ili ste pak jednostavno sasuli na sebe vrelu kafu ili čaj. Opekotine su oštećenja tkiva pod dejstvom visokih temperatura plamena, vrele vode ili druge tečnosti, usijanih predmeta, ali i sunca.

Opasna vatra
Najteže opekotine su od otvorenog plamena. Sve one su po pravilu praćene dubokim oštećenjem tkiva, njegovim raspadanjem, gnojenjem i prodorom toksičnih materija u krvotok. Još jedna stvar koja izdvaja ovu vrstu opekotina od svih ostalih jeste povreda disajnih puteva. Najgore prolaze osobe koje su se, pored opekotina, otrovale toksičnim produktima požara, pre svega ugljen-monoksidom. Lekari kažu da najviše ljudi strada u požarima upravo zbog gušenja otrovnim gasovima.

Pažnja, vrela voda!
Najčešće povrede u kuću nastaju od ključale vode, kafe, čaja... To ponekad mogu biti čak i opekotinama drugog ili trećeg stepena. Pregrevanje tkiva na temperaturi preko 52 stepena Celzijusa uslovljava njegovo nepovratno odumiranje. Ali to nije sve! Remeti se rad celog organizma: dolazi do razaranja eritrocita, zgušnjavanja krvi, skoka hemoglobina do kritične granice i bubrežne insuficijencije (bubrezi otkazuju i naglo se smanjuje količina mokraće koju organizam izluči u 24 sata).
Naravno, teške opekotine retko nastaju ako prospete proključalu vodu iz džezve, ali situacija može da bude zaista ozbiljna ako vam se sa šporeta omakne puna šerpa vrele supe.

Hemijske opekotine
Opekotine kiselinom nastaju uglavnom u industriji ili ako kod kuće nestručno baratate nekom kiselinom ili kaustičnom sodom. Hemijske opekotine su veoma podmukle jer se teško skidaju. Osim toga, kiselina ima dugatrajno dejstvo i polako izjeda opečeno tkivo, često do kosti.

Šest pravila prve pomoći
- Najvažnije je da se povređeni deo tela dobro rashladi vodom iz slavine (ne previše ledenom) najmanje 15 minuta. Prethodno treba skloniti odeću sa povređenog dela tela. Plikove nipošto ne bušiti!
- Ne stavljati nikakve bapske lekove, kao što su ulje, puter, mastilo, pasta za zube i sl. jer sprečavaju rashlađivanje kože. Na opečeno mesto se stavi sterilna gaza koja ne sme da se steže zavojem i služi kao zaštita od infekcije. Ako osećate jake bolove, popijte „ibuprofen“.
- Ukoliko opekotine zahvataju veliku površinu (preko 10 odsto), kod povređene osobe može da se javi šok: povremeni gubitak svesti, nagli pad pritiska, jak osećaj žeđi. Odmah treba pozvati Hitnu pomoć. Dok čekate, možete da date povređenom 15 do 20 kapi valerijane u pola čaše vode i da ga uvijete u čist platneni čaršav.
- Ukoliko je reč o hemijskoj opekotini, zahvaćeno mesto treba ispirati vodom duže od 15 minuta. Ukoliko su kiselina ili baza (npr. kaustična soda ili negašeni kreč) dospeli na kožu preko odeće, prvo treba dobro isprati odeću, a onda je tako mokru pažljivo skinuti s povređenog mesta. Ako je neophodno, isecite je makazama.
- Mesto opečeno bazom pokriva se sterilnom gazom namočenom u rastvor borne kiseline (kafena kašičica u čaši vode) ili razblaženim, sasvim slabim rastvorom sirćeta.
- Ako je opekotina od kiseline, gazu namočite rastvorom sode-bikarbone (kafena kašičica u čaši vode).
Prema stepenu oštećenja kože razlikujemo četiri stepena opekotina:
Opekotine prvog stepena odlikuju se crvenilom, malim otokom površinskog dela kože i neprijatnim bolom. To su ipak najblaže opekotine i zaceljuju za nekoliko dana.
Kod opekotina drugog stepena javljaju se plikovi, a oko njih koža je crvena i otečena. To znači da su oštećeni i donji slojevi kože i da bolna mesta zahtevaju posebnu obradu i lečenje.
Opekotine trećeg stepena su veoma ozbiljne i zahvataju sve slojeve kože, tkiva, mišića, nerava i krvnih sudova. Zahtevaju hiruršku obradu i specijalno lečenje.
Opekotine četvrtog stepena dovode do totalnog ugljenisanja kože i potkožnog tkiva, mišića, krvnih sudova i kostiju.
Teške opekotine su opasne i zbog toga što mogu izazvati šok organizma i nagli prestanak životnih funkcija, što ponekad dovodi do smrti.