Slobodno vreme
Turistički vodič
Robinzonovo ostrvo
08.08.2008. 12:00
Izvor: Press
Robinzonovo ostrvo
Nekada utočište za najpoznatijeg brodolomnika, kasnije kaznionica, danas je raj za ljude s povišenim adrenalinom
Kada je početkom 18. veka škotski mornar Aleksandar Selkirk doživeo brodolom i ostao sam na ostrvu u Tihom okeanu, sigurno nije mogao ni da nasluti da će njegove avanture postati jedan od najpoznatijih avanturističkih romana po kom će ostrvo i dobiti ime.
Naime, Robinson Kruso, nekad poznatiji pod imenom Mas-a-Tlera (Bliže zemlji), jedno je od tri ostrva (druga dva su Aleksandar Selkirk i Santa Klara) u Tihom okeanu koji čine arhipelag Huan Fernandez, udaljeno 640 kilometara od čileanske obale. Ipak, najpoznatije je po tome što je njegova površina od 93 kvadratna kilometra za škotskog brodolomnika postala samica.

Četiri godine izgnanstva
Pošto je preživeo brodolom, Aleksandar Selkirk je od 1704. do 1709. godine boravio na ostrvu, a njegova priča inspirisala je engleskog pisca Danijela Defoa da napiše čuveni roman „Robinzon Kruso". Po ovom delu ostrvo je i dobilo ime, a tu je i drveni natpis koji delimično glasi: „S ovog mesta je škotski mornar Aleksandar Selkirk više od četiri godine iz dana u dan s čežnjom posmatrao horizont ne bi li ugledao brod spasa koji će ga osloboditi od samovanja". Spas iz samice za Selkirka ipak nije imao najsrećniji epilog. Pronađen i spasen vratio se u svoju domovinu, u svet koji više nije mogao da ga zadovolji - ipak je do tada živeo u svom malom raju. Kasnije je navodno rekao: „O, moje voljeno ostrvo! Voleo bih da te nikada nisam napustio!" Umro je u 45. godini.
Vremenom ostrvo je postalo kažnjenička kolonija u kojoj su naseljavani počinioci „verskih zločina" protiv katoličke crkve.

Nacionalni park
Do ostrva se stiže privatnim avionima iz grada Santjago de Čile. Let traje dva i po sata, a privatni prevoznici putnike mame predivnim pogledom na veličanstvene vulkanske stene. Zadovoljstvo posete „robinzonskom" ostrvu košta 600 dolara.
Ali, zatvorska atmosfera odavno je nestala, pa današnji stanovnici uživaju u miru i spokojstvu koji su nepoznati u mnogim delovima sveta. Zbog opuštenog načina života, tipičnog za mnoge ostrvske kulture, lako je započeti razgovor gotovo sa svakim. Naravno, samo ako znate španski, jer engleski većini nije jača strana.
Robinzon Kruso službeno ima 500 stanovnika koji žive u selu San Huan Batista, ali tokom većeg dela godine na ostrvu boravi svega oko 400 ljudi. Jedan od razloga je taj što neke majke za vreme školske godine žive na čileanskom kopnu s decom koja pohađaju školu, vraćajući se na ostrvo samo preko praznika da bi bili s ostatkom porodice.
Veći deo ovog ostrva proglašen je za nacionalni park, a meštani se uglavnom bave ribarenjem i izvozom jastoga. Kako nema razvijenu turističku ponudu, idealan je za avanturiste i sportski nastrojene turiste, jer se ponuda zapravo svodi na obilaske za pešake, bicikliste i vožnje brodićima i, naravno, ronjenje. Ipak, glavna atrakcija je penjanje na najviši vrh Mirador de Selkirk (Selkirkova osmatračnica) na koju se Škot svakodnevno peo ne bi li na pučini ugledao brod spasa.