Slobodno vreme
Zdravlje
Lekovi bez kojih ne treba da idete na put
13.08.2008. 12:00
Izvor: Blic
Lekovi bez kojih ne treba da idete na put
Ukoliko se spremate za put, evo lekova koje bi trebalo da ponesete sa sobom, kako biste izbegli eventualne komplikacije.
1. Lek protiv mučnine na putovanju ako znate da ste podložni mučnini u vožnji.
2.Sredstva protiv bolova i povišene temperature, najbolje „paracetamol“ u obliku tableta ili šumećih tableta.
3.Medicinski ugalj i neki od preparata koji obnavljaju crevnu floru pomoći će u slučaju poteškoća sa varenjem (proliv, povraćanje, mučnina) koje se često javljaju upravo leti. Medicinski ugalj je tableta ili prah koji se razmuti u pola čaše vode i, iako izgleda vrlo odbojno, u crevima apsorbuje štetne sastojke i zaustavlja probleme. Ukoliko nastupi jak proliv, do odlaska lekaru, svakako treba uzimati dovoljno tečnosti, a može se uzimati i rehidracijska so.
4.Čepići za uši za vodu i kapi za uho za čišćenje neophodni su za osobe koje imaju problema sa začepljenjem uha prilikom kupanja. Čepići će sprečiti prodor vode, a ukoliko voda dospe u uho, najbolje je uho isprati kapima za sušenje uha. Međutim, ukoliko ipak dođe do upale uha, treba otići kod lekara i eventualno samo stavljati kapi za nos kako bi se oslabio pritisak na uho.
5.Pastile ili sprej za dezinfekciju usta i grla pomoći će pri peckanju i bolovima u grlu, posebno ako ste osetljivi na hladna pića.
6.Sredstvo za čišćenje rana, sterilna gaza, zavoj i vodootporan flaster nezaobilazni su na godišnjem odmoru, posebno ako vreme provodite u prirodi. Za prvu pomoć kod ogrebotina ili manjih posekotina ranu prvo treba dobro isprati sredstvom za čišćenje, a onda ranu treba zaštititi, zavisno od veličine, flasterom ili gazom. Ukoliko je posekotina dublja ili veća, bolje je potražiti pomoć lekara.
7.Sredstva za zaštitu od insekata primenjuju se nanošenjem na kožu.
8.Sredstva nakon uboda insekta, koja su obično u obliku gela koji prijatno hladi, uz dodatak neke supstance koja sprečava crvenilo, oteklinu i svrab. Ova sredstva primenite i nakon opekotina od meduza i vlasulja, a takođe mogu da se primene i kod opekotina od sunca.
9.Lekovi protiv sunčane alergije uzimaju se prema preporuci lekara, u dozi, vremenu i na način kako je to odredio lekar. Osobe koje imaju već imaju iskustva sa sunčanom alergijom, mogu da u dogovoru s lekarom započnu uzimanje leka i par dana pre izlaganja suncu, ali za njih je najbolje da u potpunosti izbegavaju sunce.
10.Sredstva za zaštitu kože od sunca s visokim faktorom i hidratantni losion ili mleko posle sunčanja koji će nam navlažiti i zaštititi kožu od oštećenja zbog uticaja sunčevih zraka.
11.Dečji puder koji je posebno koristan za osobe koje se jako znoje i eventualno su krupnije građe, pa im se događa da im se koža iritira, posebno na pregibima gde se koža trlja. Dečji puder će upiti prekomernu vlagu i sprečiti iritaciju.
12.Ne treba nositi antibiotike jer se oni nikad ne uzimaju bez dogovora s lekarom.