Slobodno vreme
Zdravlje
Svekrve su opasne po zdravlje
17.12.2008. 12:00
Izvor: 24 sata
Svekrve su opasne po zdravlje
Stres prouzrokovan ispunjavanjem uloge ćerke, majke i supruge može da ugrozi srce, dovede do visokog krvnog pritiska, pa čak i dijabetesa.
Jedno istraživanja sprovedeno u Japanu, koje je trajalo 14 godina, bavilo se analiziranjem načina na koje životno okruženje i okolnosti utiču na 91.000 sredovečnih muškaraca i žena.
U tom periodu 671 ispitanika je obolelo od koronarno arterijske bolesti. U međuvremenu, 339 je preminulo od posledica srčanih oboljenja, a 6.255 je umrlo od nekih drugih razloga.
Žene koje su živele sa svojim ili partnerovim roditeljima, kao i one koje su imale decu, tri puta češće su obolevale od srčanih oboljenja. Žene koje su živele samo sa svojim partnerom nisu izložene tako velikom riziku. Život sa decom rizik čini dvostruko većim u poređenju sa ženama koje ih nemaju.
Ipak, ovo istraživanje ne treba da bude podsticaj ženama da izbace svekrve iz kuća. Kao i uvek, postoji i druga strana medalje.
Žene koje žive u zajednici su možda izložene većem riziku od srčanih bolesti, ali nije verovatnije da će one preminuti pre dama koje žive same sa svojim muževima. Naime, bliski rođaci, posebno roditelji, su ti koji odvraćaju žene od prekomernog konzumiranja alkohola, pušenja i drugih faktora rizika koji povećavaju šansu da obole od srčanih bolesti. Stres, koji je najčešće prisutan tokom života u zajednici, samo ih čini podložnijim nekim bolestima.
Egzistiranje u porodicama u kojima živi nekoliko generacija jeste povezano sa većim rizikom od srčanih oboljenja kod žena, a glavni uzrok tome je stres.

Problem je u odnosu između majke i sina
Psiholog Kristina Brajović-Car kaže da problem odnosa snahe i svekrve najčešće treba tražiti na relaciji majka-sin.
„Najčešće je u osnovi tog problema osoba koju ne pominjemo u tom odnosu - suprug, odnosno njegov odnos sa majkom. To su uglavnom neki psihološki procesi, situacije koje nisu raščišćene u ranijem razdoblju njegovog života, već se prenose na odnos sa suprugom, što može primiti i grublje oblike. Naravno, ima i drugačijih slučajeva. Ponekad sama snaja vuče neke probleme iz svoje primarne porodice, zbog čega joj je teško da se uklopi, a dešava se i da je problem u odnosu svekrve sa njenim mužem, koji ona prevazilazi tako što deli savete svom sinu i njegovoj ženi”, objašnjava Kristina Brajović-Car.