Slobodno vreme
Zdravlje
Pelin obezbeđuje dobro zdravlje
05.01.2009. 12:00
Izvor: Gradjanski list
Pelin obezbeđuje dobro zdravlje
Pelin je trajna biljka s razgranatom stabljikom, polugrmastog oblika, visine do jednog metra. Stabljika je obla s perasto razdeljenim listovima. Cveta u grozdu. Cvetovi se sastoje od čašice s uskim laticama, bledožutog, levkastog, na krajevima petodelnog rascepljenog venčića s pet prašnika. Nema čoveka koji ne zna za pelin. Mnogi biljku ne prepoznaju u prirodi, ali svi odreda znaju za pelin kao simbol gorčine i čemera.
Malo je biljaka koje su tako duboko vezane za naš narod, vekovima mučen, gonjen, ponižavan, koji je znao samo za gorčinu života. I dok je kod nas pelin simbol jada, dotle su nekada Rimljani na Kapitolu, pre i iznad svih priznanja i počasti, najhrabrije ratnike napijali napitkom od pelina, ubeđeni da je to najveća nagrada za pobednika jer im se tako, po tadašnjem shvatanju, obezbeđuje dobro i večno zdravlje, što je najveće zemaljsko bogatstvo. Uostalom, i latinski naziv pelina ima simbolično značenje – ime biljke i treba da deluje sugestivno na čoveka kako bi verovao u to da će biti zdrav i čio ukoliko je bude koristio. Antički naziv potiče od grčke reci "artemis", što znači "zdrav", dakle, ukazuje na to da su biljke ovog roda (Artemisia) lekovite.
Kao divlja, ova biljka raste na osunčanim neobraslim zemljištima, a zbog svoje lekovitosti sadi se u vrtovima. Za lek se sakupljaju listovi pre cvetanja i cela biljka za vreme cvetanja. Pelin je izvanredno sredstvo za čišćenje krvi i jačanje želuca. Upotrebljava se u lečenju loše probave, nadimanja, slabog apetita, podrigivanja, žgaravice, glista, bolesti jetre, slezine, bubrega, žutice, groznice, grušanja krvi, mokraćnog mehura i osipa. Osim toga, mnogostruka lekovita svojstva pelina povoljno utiču na celokupni organizam. Tako nestaju šećerna bolest, duševne smetnje koje, više ili manje, imaju dublji uzrok u neredovnom radu probavnih organa, smetnjama u radu jetre, žuči, slezine, ženskih polnih organa i dr.