Slobodno vreme
Zdravlje
Lekovi protiv prehlade opasni za decu
04.03.2009. 12:00
Izvor: Mondo
Lekovi protiv prehlade opasni za decu
Više od 60 popularnih lekova koji se prodaju bez recepta, od kojih su neki posebno namenjeni deci, biće označeni upozorenjima da se ne smeju davati deci ispod šest godina i da nisu preporučljivi za decu ispod 12 godina.
Roditelji ne bi trebalo da daju većinu lekova protiv kašlja i prehlade deci, zbog strahovanja vezanih za njihovu bezbednu upotrebu i za dokaze da desetine proizvoda ne deluju, navodi se u saopštenju britanske agencije za lekove.U odluci bez presedana britanska vlada i njena bezbednosna regulativa upozoravaju na to da opasnosti koje donose izvesni lekovi daleko premašuju korist koju mogu eventualno imati. Zabeleženo je nekoliko smrtnih slučajeva kod dece koja su uzela prekomerne doze lekova, dok su kod druge dece primećene halucinacije, alergijske reakcije i druga neželjena dejstva, piše "Blic"
Upozorenje se posebno odnosi na 15 sastojaka pronađenih u većini lekova protiv kašlja i prehlade, od kojih se mnogi već godinama koriste u proizvodnji. Do marta iduće godine svi lekovi koji se prodaju bez recepta, a sadrže ovih 15 supstanci, nosiće na pakovanju oznake upozorenja. Do tada, u apotekama će biti izložena upozorenja da ih ne treba davati deci mlađoj od šest godina, a deci od šest do 12 godina samo uz konsultaciju sa farmaceutom.
Apotekarima će biti naloženo da uz oprez daju dotične lekove deci ispod 12 godina starosti, osim u izuzetnim slučajevima, a neki proizvodi se neće uopšte smeti davati deci ispod 12 godina.
Pet smrtnih slučajeva dece mlađe od dve godine vezanih za lekove i više od sto ozbiljnih slučajeva neželjenih dejstava je prijavljeno kod dece kojima je bilo potrebno bolničko lečenje. Već je povučeno pet proizvoda namenjenih deci uzrasta ispod dve godine.
Agencija za regulativu lekova i zdravstvenih proizvoda (MHRA) saopštava da je pregled 69 lekova protiv kašlja i prehlade kod dece pokazao "da nema čvrstih dokaza da ovi lekovi deluju” i da postoji sumnja "da mogu izvazvati neželjene efekte, kao što su alergijske reakcije, halucinacije ili mogu uticati na san”.
Sve je veća zabrinutost vezana za lekove za decu protiv prehlade, posebno u slučajevima kada roditelji ne vode računa o dozama, kada daju veće doze lekova ili kombinuju proizvode koji sadrže slične sastojke.
Izveštaji pokazuju da, kada se radi o slučajevima u koje su uključeni pacijenti svih starosnih dobi, na desetine njih je umrlo nakon što su uzeli lekove koji su sadržali određene sastojke, a kod više od 3.000 pacijenata prijavljeni su "neželjeni efekti”.
Difenhidramin, koji se koristi u leku "benilin” (Benylin) protiv kašlja i prehlade, pomenut je u 27 smrtnih slučajeva, dok je hlorfenamin, koga ima u "tiksiliksu” (Tixylix), spomenut u 11 smrtnih slučajeva.
Doktor Džun Rejni iz MHRA pak napominje da se, iako se mnogi od ovih proizvoda koriste godinama, testiranje njihove bezbednosti i delovanja nisu vršili na deci.
Britanska agencija za lekove kao posebno opasne apostrofira sledeće supstance: za nos pseudoefedrin, efedrin, fenilefrin, oksimetazolin i ksilometazolin; antihistaminik difenhidramin, hlorfenamin, bromofeniramin, prometazin, triprolidin i doksilamin; za suzbijanje kašlja dekstrometorfan i folkodin, i za izbacivanje sekreta iz pluća guaifenezin i ipekakuanha.