Slobodno vreme
Turistički vodič
Vis - od izolacije do turističke destinacije
13.07.2009. 12:00
Izvor: AutoBrief
Vis - od izolacije do turističke destinacije
Kao najudaljenije naseljeno ostrvo dalmatinskog arhipelaga, 45km od grada Splita u srednjoj Dalmaciji, Vis je idealno mesto za odmor za one koji pokušavaju da izbegnu prepune turističke destinacije. Ostrvo je očuvalo svoju autentičnost, sa kristalno plavim morem i divnim pećinama.
"Vis je kao bilo koje drugo hrvatsko ostrvo. Do njega se ne dolazi lako, ali je jedinstveno. I dalje možete da se opustite na odmoru bez mešanja sa grupama punim turističkih očekivanja", izjavila je Zagrepčanka Ivana Dević koja planira odmor na Visu Southeast European Times-u.
Tokom Drugog svetskog rata ostrvo je bilo glavno skrovište Josipa Broza Tita koji je kasnije postao lider bivše Jugoslavije.
Pre raspada Jugoslavije Vis je bio zabranjeno ostrvo sa vojnom pomorskom bazom - stranim turistima nije bio dozvoljen pristup. Međutim, poslednja vojna podmornica napustila je ostrvo 1989. i Vis je počeo da ugošćava privatne jahte.
Pristup ostaje najveći problem, posebno za njegovih 3.500 stanovnika. Za one bez broda, jedini način da se stigne do Visa je trajektom ili hidrokrilnim brodom. Međutim, kada dođete na ostrvo, putevi su dobri za vožnju. Jedno od najpoznatijih mesta na Visu je Biševo, ostrvce blizu grada Komiža. U uvali se nalazi Plava pećina, nazvana "dragulj Jadrana", koja je poznata po svom prelivajućem odsjaju plavih i sivih senki, što je prirodni fenomen koji stvara atmosferu kao u bajci. Pećini se može prići brodom, a posetioci mogu da otplivaju unutra roneći.
Hrvatski ronilac i svetski rekorder Karla Fabrio je dugogodišnji ljubitelj te oblasti. "Vis je predivan kada ronite i trenirate jer podvodni prizori zaustavljaju dah. To je moje omiljeno mesto za kombinovanje treninga i odmaranja", kaže Fabrio koja je odabrala to ostrvo kao mesto svog venčanja.
Vis i Komiža - dva najveća sela na suprotnim stranama ostrva - nude niz hotela i privatnog smeštaja. Stanovnici Visa su prijateljski nastrojeni, ali pričaju hrvatskim dijalektom koji čak ni žitelji istog regiona ne mogu lako da razumeju.