Slobodno vreme
Turistički vodič
Kotor, grad kontrasta
12.08.2009. 12:00
Izvor: Mondo
Kotor, grad kontrasta
Legenda kaže da je Kotor nastao tako što je grčka vila Alkima, koja je stanovala u pećini Vilnici iznad današnjeg grada, savetovala da se ne gradi na brdu kako su to nameravali tadašnji doseljenici.
"Morska obala treba da bude vaš stan, jer vam bez mora nema života. Na brdu nema brodu pristaništa ni konju pojilišta”. I tako nastade Kotor, uzbudljiv i živ, jedno od najlepših mesta u crnogorskom primorju.
Nalazi se na oko dvadeset minuta vožnje od Budve i nešto manje od Herceg Novog, duboko u zalivu, stešnjen u vrletne strmine planine Lovćena i Orijena.
Tu nema otvorenog mora, nego uski jezičak Jadrana omeđen s jedne strane Kotorom, a s druge Kotorom, a sa druge Prčnjom i brdom nazvanim Vrmac. Iza Vrmca sunce zađe već u sedam sati popodne, pa sunčanja posle toga nema.
Kotor nema ni velike plaže, nema ni velike talase, ali na malim privatnim plažama duž cele obale (uključujući Dobrotu i dve omanje gradske plaže) se slobodno možete sunčati do mile volje.
More je čisto, mirno i toplo, ljudi gostoljubivi, a na svakom koraku se nalaze barovi, prodavnice, pekare i restorani.
Ipak, ono što nikako ne smete propustiti je kotorski Stari grad, do te mere autentičan i očuvan da vam se pri ulasku učini da ste prošli kroz vremensku kapiju… Uski prolazi, crkve, česme, zvonici, vile… sve izgleda kao da je napravljeno od jednog velikog komada kamena.
Debljina zidina koji opasavaju Kotor je od dva do petnaest metara, a visina mestimično i do dvadeset metara. Pravac svog prostiranja dobile su sledeći prirodne odbrambene sisteme, obalu mora i reku., ali i konture brda Sveti Ivan (260 m). Zbog toga im visina zavisi od toga kolika je neka od pomenutih prirodnih prepreka, za ratnu tehniku u vreme njihove gradnje, predstavljala pravu prepreku.
Naravno, danas je Stari grad mesto gde ćete naći najekskluzivnije hotele i restorane u gradu, najskuplje prodavnice i najbolje barove.
U tvrđavu je moguće ući sa tri strane. Najveća su zapadna Vrata od mora, do kojih se nekada dolazilo sa vode. Sa desne strane ulaznih vrata nalazi se kameni stub za koji su se nekada vezivali brodovi.
Postoje još i ulaz sa juga i severa, a svaka od ovih vrata su istorijsko blago i izvor mnoštva priča i legendi, koje će vam svaki domaćin rado i naširoko ispričati. Urbano jezgro Kotora predstavlja veoma interesantan sklop većih i manjih trgova povezanih kratkim, uskim, krivudavim ulicama. Kroz glavna gradska vrata ulazi se na najveći, najlepši i glavni trg Kotora - Trg od oružja koji ima izgled latiničnog slova L.
Kako zalazite dublje u tvrđavu naićićete na Trg od brašna, pa Trg ustanka mornara, Trg Paštrovića… Obavezno posetite istočni deo glavnog trga Kotora, koji čine gradske zgrade iz devetnaestog veka, čiji prvi niz završava kulom gradskog sata, podignutom 1602. godine na mestu srednjevjekovnog tornja za mučenje.
Sat je postavljen u vreme Napoleonove okupacije ovog područja. Uz fasadu kule nalazi se piramidalni stub - stub srama.
Na proširenom istočnom delu trga, nalazila se crkva Svetog Jakoba od Lođe, koja je srušena. Njeno mesto obeleženo je crvenim pločnikom na trgu.
Za vreme letnje sezone, u Kotoru se održava nekoliko festivala, pa vam svakako neće biti dosadno ni noću. Bokeljska noć, na primer, je svojevrsna takmičarska manifestaciju na moru. U njoj učestvuje povorka dekorisanih barki.
Povorka se kreće uz obalu u luci Kotor i praćena je svetlošću reflektora, iluminacijom i vatrometom. Manifestaciju prate ribarske večeri i kulturno-umetnički program, a održava se tokom avgusta.
Tu su i mnoštvo karnevala, modnih dešavanja, pozorišnih i muzičkih festivala. U koje god doba godine da dođete, pronaćićete nešto zanimljivo jer Kotor, za razliku od većine drugih primorskih gradića, i zimi živi punim plućima.