Slobodno vreme
Zdravlje
Igricama do zdrave ishrane
07.09.2009. 12:00
Izvor: Politika
Igricama do zdrave ishrane
Kompjuterske igrice mogle bi doprineti zdravijoj ishrani dece, ali bi ih umesto toga mogle podstaknuti i da umesto za sočnom voćkom posegnu za hrskavim, masnim čipsom. Naime, mnogi proizvođači hrane koriste se internet igricama za reklamu svojih proizvoda, što može uticati na dečji izbor namirnica – nabolje ili nagore.
Fabrike često upotrebljavaju „onlajn” video igre da bi povećale posećenost veb-stranica i pospešile prodaju svojih proizvoda. Neki zdravstveni stručnjaci izrazili su zabrinutost da bi te igrice mogle ohrabriti dečake i devojčice da jedu više brze hrane.
S druge strane, u najnovijoj studiji, istraživači s Džordžtaun univerziteta u Vašingtonu otkrili su da suigrice zaista uticale na dečji izbor hrane posle igranja. Rezultati, pak, nisu jednoobrazni.
Kad su istraživači deci „puštali” igrice usmerene na kolačiće, čips i gazirane sokove, ona su uglavnom tražila tu vrstu hrane nakon igranja. Ali kada je igrica bila usmerena na voće i sok od pomorandže, deca su posle igranja želela da baš to jedu.
Dr Tifani A. Pempek i dr Sandra L. Kalijert upozorile su da rezultati istraživanja upućuju na to da je opravdana zabrinutost u vezi s igricama koje „prodaju” nezdravu hranu.
„Ipak, s druge strane, drugačije igrice bi mogle biti i korisne u ohrabrivanju dece da jedu ’pametno’. Ta vrsta reklame mogla bi ih uputiti na uzimanje kvalitetnijih namirnica, i time pomoći u borbi protiv epidemije gojaznosti” – napisale su doktorke u zaključku istraživanja.
Studija je uključivala 30 dece od devet do deset godina. Svako dete je bilo nasumice raspoređeno u jednu od tri grupe; jedna se igrala igricama o zdravoj ishrani pre obroka, druga s manje zdravom verzijom pre obroka a „kontrolna“ grupa se igrala posle obeda.
U obe verzije igrice bodovi su prikupljani hranom. U zdravoj verziji to su bile banane, jabuke, šargarepa i sok od pomorandže, a u manje zdravoj su bili kolači, čokoladice, čips i gazirana pića. Posle igranja je mališanima ponuđeno nekoliko namirnica. Istraživači su zaključili da su se deca odlučila za zdravu hranu nakon igranja „zdrave igrice” a za nezdravu hranu nakon igranja verzije s kolačima i čipsom.