Slobodno vreme
Zdravlje
Dame su socijalno kompetentnije, komunikativnije, emocionalnije,...
Žene i muškarci - ta mala razlika
01.03.2010. 12:00
Izvor: glas javnosti
Žene i muškarci - ta mala razlika
Za jači pol se kaže da ume bolje da se parkira, da su agresivniji, vole da se takmiče i žele da osvoje svet
Da li zaista postoji ta čuvena razlika u mozgu između žene i muškarca ili su to sve samo predrasude. Dosta stereotipa kruži o tome šta su tipično ženske a šta tipično muške stvari. Tako na primer, za žene važi da su socijalno kompetentnije, komunikativnije, emocionalnije i više privržene kući. Za muškarce se kaže da umeju bolje da se parkiraju, da su agresivniji, vole da se takmiče i žele da osvoje svet.

Vaspitanje od bitnog značaja
Istraživanja potvrđuju da je mozgu, pre nego što se vaspitanjem izvrši uticaj, svejedno da li se radi o dečaku ili devojčici, objašnjava bečki psiholog Julija Umek. Ženstvenost i muževnost nisu čisto prirodne odrednice, već se one uče odnosno prosleđuju dalje. Devojčice ne moraju samo da se igraju lutkama, a dečaci ne moraju uvek da se tuku.

Žene mogu veoma uspešno da obavljaju i muške poslove, kao što su poslovi menaxera, informatičara, vozača autobusa. A muškraci takođe mogu da budu dobra pomoć u domaćinstvu, vaspitači ili negovatelji. U današnje vreme raste tendencija koja razbija predrasude o muško-ženskim ulogama.

Genetski predodređena razlika
Moderna istraživanja mozga su pokazala, da je veza između dve polovine mozga kod žena više izražena nego kod muškaraca. Time su neuronske aktivnosti levo i desno u mozgu međusobno jače povezane. Ova razlika ne bi bila od značaja da se našim vaspitanjem i kulturom drugačije ne oblikuje, smatra Umek.

Tokom prvih deset godina života stavljaju se različita težišta kod vaspitanja dečaka i kod vaspitanja devojčica, što utiče na formiranje mozga. Ono gde zaista postoji veoma velika razlika između žene i muškarca je hormonska razlika, a ta razlika je u biohemiji genetski predodređena.