Slobodno vreme
Zdravlje
Super hrana za super zdravlje
05.04.2010. 12:00
Izvor: mondo
Super hrana za super zdravlje
Povrće i voće čine osnovu zdrave ishrane, ali postoji nekoliko ovih namirnica koje bi trebalo konzumirati češće nego ostale.
Kivi
Ta mala zelena voćka puna je vitamina C (duplo više nego jedna pomorandža na primer), ima više vlakana od jabuke i kalijuma od banana. Sadrži i minerale kojima nas čuva od srčanog udara, visokog pritiska, raka i respiratornih oboljenja.

Kivijem možete regulisati i holesterlo i krvni pritisak. Mnogobrojna istraživanja su pokazala da kivi čuva srce u stresnim situacijama, ali i da pomaže ćelijama prilikom obnavljanja.

U kineskoj medicini se koristi za zarastanje rana i čireva.

Preporučeni dnevni unos je dva kivija dnevno i to u vreme kada mu je sezona: u Kaliforniji od oktobra do maja, na Novom Zelandu od aprila do novermbra.

Ne ostavljajte ga dugo oljuštenog jer oksidira, zbog čega bi ga trebalo poslednjeg seći ako, na primer, pripremate voćnu salatu.

Trešnje
Ovo voće je jedno od retkih koje se sme jesti i kada ste na dijeti zbog niske kalorične vrednosti. Takođe, odlično je kao prevencija protiv kancera debelog creva. Trešnje imaju antibakterijsko i antivirusno delovanje.

Delotvorne su i protiv gihta, a kao prirodni ibuprofen one smanjuju osećaj bola.

U kineskoj medicini trešnje se koriste kao lek protiv artritisa i reumatizma, zatim u lečenju anemije zbog visokog sadržaja gvožđa.

I na kraju, ukusne su.

Ne postoji preporučena dnevna količina, osim ako ne bolujete od povišenog šećera u krvi. Takođe, trešnje se mogu i zamrzniti i jesti van sezone, jer i nakon odmrzavanja sadrže gotovo sto odsto svojih nutritivnih vrednosti kao i u svežem stanju, a odličan su dodatak kolačima, kremovima, sladoledu, čak i sosovima za meso.

Pasulj
rad digestivnih organa, štiti organizam od kancera tako što usporava rast tumora.

Istraživači na Harvardu su ustanovili da žene koje najmanje dva puta nedeljno konzumiraju pasulj imaju manje šanse da obole od raka dojke, a druga istraživanja su pokazala da pasulj čuva organizam od dijabetesa tipa 2, povišenog krvnog pritiska i raka debelog creva.

Zrna pasulja su odličan izvor vlakana, proteina, gvožđa i aminokiselina, a mogu i da vam poprave rapsoloženje.
Pasulj je bogat kalijumom, magnezijumom, vitaminima B1 I B2.

U kineskoj medicini koristi se za lečenje alkoholizma, dijareje, zapaljenja bubrega, i kao lek protiv reume.

Preporučuju se najmanje dve porcije nedeljno, a domaćicama se savetuje da prilikom kuvanja pasulja obavezno dodaju nekoliko listova nane zbog lakšeg varenja.

Potočarka
Ta vodena biljka je niskokalorična, a hranljiva. Takođe, ima četiri puta više kalcijuma od mleka, vitamina C od pomorandže i gvožđa od spanaća. Sadrži i vitamine A i K, zbog čega se koristi i kao antioksidant.

Potočarka jača kosti i imuni sistem, daje energiju, blokira kancerogene ćelije, sprečava rak pluća, dojke i jednjaka.

U kineskoj medicini je koriste u borbi protiv tumora, za bolji vid. Sezona potočarke je u proleće i leto, ali s obzirom na to da se uspešno gaji i u plastenicima može se konzuimrati tokom cele godine.

Jede se presna, kao salata, ili barena kao dodatak raznim jelima od mesa. Koristi se i kao dodatak pesto sosu, a od ove biljke se pravi i sok.

Šargarepa
To je odličan borac protiv raka dojke, bešike, materice, prostate, grkljana i jednjaka. Istraživanja su pokazala da samo jedna šargarepa dnevno samnjuje rizik od raka pluća kod oba pola.

Takođe, hranljive materije u šargarepi sprečavaju kardiovaskularne bolesti, jačaju imuni sistem, pospešuju vid i sluh.

Šargarepa sadrži kalijum, kalcijum, vitamin C, magnezijum, fosfor i neverovatnu količinu vitamina A.

U kineskoj medicini se koristi za lečenje reumatizma, kamena u bubregu, tumora, protiv loše probave, infekcije uha, infekcija urinarnog trakta, kašlja.

Jedite najmanje jednu šargarepu dnevno, najbolje presnu, a kupujte onu koja je gajena prirodno i ne sadrži pesticide.

Kupus
Samo jedna šolja kupusa dveno zadovoljava potrebe za vitaminima C i K, kao i pedeset odsto potrebne dnevne količine vlakana, magnana, vitamina B6, folata, a sve to za samo 33 kalorije.

Kupus sadrži visok nivo antioksidanata tako da se odlično bori protiv slobodnih radikala i oštećenja DNK.

Ovo povrće jača kosti, štiti kardiovaskularni sistem, a u kineskoj medicini se koristi u lečenju prehlade, velikog kašlja, depresije i razdražljivosti.

Kao obloga delotovoran je protiv proširenih vena.

Možete ga jesti koliko želite, ali se trudite da ga što češće jedete u sirovom stanju, a spoljni listovi imaju više kalcijuma od unutrašnjih. Takođe, crveni kupus je mnogo zdraviji od zelenog.

Brokoli
Jedna šolja ovog povrća zadovoljiće dnevnu potrebu organizma za vitaminom C, a skoro i da ste namirili potrebe za vitaminima K i A.

Brokoli je bogat gvožđem, vlaknima, folatima, vitaminom B, ali i proteinima, što ovu biljku čini nezamenljivom u vegetarijanskoj ishrani.

Fitohemikalije u brokoliju ubrazavaju otklanjanje kancera iz organizma, naročito kancera pluća, jednjaka, a neke studije su pokazale da ovo povrće smanjuje rizik od srčanih oboljenja.

U kineskoj medicini se koristi za lečnje upale očiju.

Dnevno možete pojesti onoliko koliko vam prija, a brokoli se jede i sirov i baren. Prilikom termičke obrade morate biti pažljivi jer na visokim temperaturama brzo gubi deo svoji nutritivnih vrednosti, zbog čega se preporučuje kuvanje na pari.

Brokoli je dostupan tokom cele godine, a može se jesti i iz zamrzivača.