Slobodno vreme
Zdravlje
istraživanje: ispijanje energetskih napitak bez kontrole
Mešanje sa alkoholom pogubno za zdravlje
22.09.2010. 12:00
Izvor: politika
Mešanje sa alkoholom pogubno za zdravlje
Osim vojvođanskog industrijalca Laze Dunđerskog koji je, maskiran u čudaka, proveravao uslužnost kelnera u sopstvenoj kafani naručujući litar i po kafe, malo kom gostu današnjih kafića i klubova palo bi na pamet da od šankera naruči takvu „turu”. Nema, međutim, u Beogradu kafića iz kog svakog dana ne izađe bar neko ko kao da jeste popio „Lazinu” porudžbinu. Možda ne iz šoljice, ali ako je popio dva do tri „energetska pića” – onda je učinio upravo ono zbog čega su prerušenog veleposednika isterivali iz kafane, nazivajući ga ludim.

Istraživanja, naime pokazuju, da pojedinačna limenka od 250 mililitara sve popularnijeg energetskog pića sadrži taman toliko kofeina koliko ga ima u pola litra kafe. I mada je na proizvodima ovog tipa dostupnim na domaćem tržištu istaknuta doza koja se preporučuje za jedan dan (dve konzerve), čitanjem upozorenja, priznaju mladi, retko ko se bavi iako čak 30 odsto njih bar jednom mesečno popije bar jednu konzervu energetskog pića.

Piće generacije „18–30”

Sam po sebi neškodljiv ako se pije umereno, gazirani, prešećereni i „snagom nabijeni” sok ključ je za Pandorinu kutiju neželjenih posledica po telo i um kada se pije uz alkohol. Ova kombinacija naročito je popularna među „18-30” generacijom, a piju je i maloletnici.

– Po beogradskim barovima izuzetno visoku prodaju beleži mešavina „red bula” i votke, popularna kao „vot-bomba” ili „prut” (jer onog ko pije ovaj koktel doslovno „ošine” dejstvom) i „domaće” varijante koktela sa pićem „gvarana” ili džinom. Bilo da se služe odvojeno, kao konzerva energetskog pića i čaša „žestine” ili u istoj „visokoj” čaši, ove mešavine obično naručuju oni koji žele da ostave dobar utisak na plesnom podijumu i zadrže „pokretački duh” do duboko u noć – kaže za „Potrošač” Marija Jocić, šankerica na jednom beogradskom splavu.

U nešto manje preciznom odnosu alkohola i energetskog pića od „barmenskih” dva prema tri, ovaj miks ispija se i u časovima „zagrevanja” pred ulazak u klub. Za spravljanje dva litra najjeftinije varijante koktela u običnoj plastičnoj boci (koju sa „dobrim efektom” iz ruke u ruku može da podeli do desetak mladića i devojaka) potrebno tek oko 500 dinara. Svi sastojci mogu se pazariti u prehrambenim trgovinama i na većini kiosaka, a energetska pića, za razliku od alkohola, potpuno su dostupna maloletnicima.

Potpukovnik Miodrag Jovanović iz Centra za kontrolu trovanja Vojnomedicinske akademije ističe da kombinovanje alkohola i energetskog pića na čoveka ima dvostruko dejstvo.

– Ova mešavina čini da se mladi osećaju trezno, iako su u potpunosti pijani. Žestoko piće ima depresivni efekat, smanjuje koordinaciju, vreme reagovanja i remeti vid ali supstance iz energetskih pića stimulativno deluju na nervni sistem i potiru osećaj pijanstva. Alkohol uzima telo pod svoje i postepeno ga gasi, a kofein drži oči otvorene i zamislite šta se može desiti osobi koja je skroz pijana a ima osećaj da sve može... Čovek tada izgubi osećaj koliko je alkohola uneo u organizam – navodi Jovanović.

Miks opasan za srčane bolesnike

On dodaje da je pomenuti miks naročito opasan za one koji imaju problema sa radom srčanog mišića i povišenim krvnim pritiskom.

– Sa 18 godina niko ne može znati da li ima urođene promene u vodičima srčanog ritma jer su to vrlo sitni poremećaji koji se pokažu tek sa 50 ili 60 godina. Taj slabo primetan problem, međutim, očas dovede do katastrofalnih razmera prilikom uzimanja alkohola i energetskog pića. Ova kombinacija je strahovit „okidač” za simptome tahikardije i poremećaja rada srca koji se mogu okončati fatalno. U jednako opasnim slučajevima pacijent može zapasti u komu, izgubiti svest, kolabirati, ispovraćati se ili pasti na ulici i povrediti se – objašnjava Jovanović.

Energetska pića, upozorava, treba razlikovati od sportskih napitaka koji nadoknađuju vodu i šećer prilikom intenzivne aktivnosti. Limenke sa gaziranim „energentima” su jak diuretik, što znači da izvlače tečnost iz tela, podstiču mokrenje i dovode do dehidratacije. Isto to radi i alkohol.


– Energetska pića nipošto ne treba uzimati leti, kada ste žedni i fali vam tečnosti. Ona samo produbljuju žeđ. Zbog prevelike doze šećera, dijabetičari ne bi uopšte smeli da ih piju. Isto važi i za starije, bolesne, trudnice, dojilje i mlade. Upravo se na ambalaži energetskih pića navodi da ovim grupama nije preporučljivo da ih piju – kaže doktor Centra za kontrolu trovanja.

Švedska ograničila upotrebu

Iako su na svetskom i domaćem tržištu u širokoj upotrebi tek 13 godina (u Srbiji tek deset), u mnogim zemljama već su pokrenute kampanje koje traže zabranu prodaje ovih napitaka. Posle smrti dve osobe koje su dovedene u vezu sa preteranim konzumiranjem alkohola i pitkih stimulansa, tri velika trgovinska lanca u Švedskoj su u poslednjih 12 meseci zabranilaili ograničila prodaju ovih konzervi, a oštra kampanja trenutno se vodi u susednoj Hrvatskoj, inicirana smrću devojke koja je prethodno patila od srčanih tegoba. Uprkos oreolu nepoželjnosti i nezdravosti, energetska pića na srpskom tržištu su odličnog i vrlo dobrog kvaliteta, pokazalo je poslednje istraživanje Pokreta za zaštitu potrošača Beograda. Pomenuti test obuhvatio je osam uzoraka energetskih napitaka: „red bul”, „enerdži drink”, „burn intens”, „enerdžiz”, „šark”, „bateri”, „gvarana” i „ultra enerdži”.

– Prosečna cena ovih napitaka je nešto iznad 90 dinara, a u zavisnosti od toga da li je u pitanju domaći proizvođač ili popularniji strani, za konzervu od 250 mililitara treba izdvojiti od 50 do 150 dinara. To je izuzetno visoka cena koja proizvođačima omogućava velike zarade. Najjeftiniji i najskuplji proizvod nimalo se ne razlikuju po količini kofeina i taurina osim što u skupljem napitku ima više vitamina – kažu u Pokretu za zaštitu potrošača.