Slobodno vreme
Zdravlje
Najćešći mitovi o bubuljicama
29.10.2010. 12:00
Izvor: B92
Najćešći mitovi o bubuljicama
Mnoge zdravstvene probleme prate mitovi. Od onih starih, sa zabranom pranja kose za vreme prehlade, do nekih novih i „naučno“ dokazanih. U narednih redovima razbijamo zablude i rušimo lažne mitove o pojavi i aktiviranju akni.
Ako verujete u ovaj mit i perete vaše lice više puta u toku dana sapunom možete učiniti akne značajno lošijim. Akne nisu uzrokovane prljavštinom površine kože. Ovo je oboljenje sebacealne žlezde kod genetski predisponiranih osoba, koje se karakteri+e stvaranjem mitisera i razvojem bakterija najčešće Propione bacterium acnes. Iako povećana količina masti na licu i izumrle ćelije površnog sloja kože zadržavaju više prašine, svakodnevni mehanički pilinzi i rigorozno pranje i ljuštenje kože iritira kožu i provocira veću produkciju sebuma. Preporučljivo je prati lice dva puta dnevno vrlo blagim sapunima i koristiti adekvatnu terapiju za akne. Opsežne naučne studije nisu pokazale povezanost akni sa konzumiranjem čokolade, što je jedno od najčešćih pitanja. U velikoj studiji iz 2009. godine primećena je povezanost oblika akni i konzumiranja više od 3 čaše kravljeg mleka dnevno. Veza nije zavisna od količine masti u mleku već od supstanci koje stimulišu proizvodnju insulina. Insulin posredno povećava nivo testosterona koji direkto utiče na produkciju sebuma i stvaranje komedona. Kada postoji adekvatna terapija, ishrana nema nikakav uticaj na tok lečenja. Ovo oboljenje utiče na kompletnu psihologiju pacijenta i može biti vrlo bolno i praćeno stvaranjem ožiljaka. Ožiljci koji ostaju nakon nestajanja oboljenja mogu biti opsežni i često vode depresivnom ponašanju.To je jedan od razloga zasto akne ne treba „ostaviti da prođu same“. Raniji početak terapije znači i blagovremeno sprečavanje razvitka teških oblika oboljenja.Akne se ne leče kod kozmetičara i ako čisćenje lica može biti sastavni deo terapije. Ovo je jedna od najvećih zabluda kada je lečenje u pitanju. Izotretinoin je lek izbora kada je težak oblik u pitanju i jedini lek kojim se konglobatne akne mogu lečiti. Adekvatno doziran i praćen od strane dermatologa sasvim je bezbedan u lečenju.
Neke osobe su genetski sklonije stvaranju ožiljaka od akni nego druge. Uvek postoji mogućnost da se nestručnim radom napravi oziljak, ali večina procesa bi se odvijala na isti način i bez toga da se promena istisne. Postoje regije lica i procesi koji se nikada ne uklanjaju istiskivanjem, ali to je nešto što stručne osobe svakako znaju. Ako se ožiljci stvore postoje vrlo uspešne procedure poboljšanja izgleda i kvaliteta kože.Tretmani ožiljaka rade se u serijama tretmana u kojima pacijent mora videti poboljšanje posle svakog tretmana. Poboljšanje ne treba čekati mesecima od procedure vec najviše 3 nedelje. Treba biti realan u očekivanjima i znati da koža nikada ne može biti kao što je bila pre nego se ožiljak stvorio.
U zavisnosti od strukture ožiljka razlikuju se atrofični, keloidni, hipertrofični ožiljci. Svaka struktura ožiljka različito se tretira. Tako se kombinuju hemijski pilinzi, mehaničke abrazije, sitne hirurške procedure, različiti laseri, ubrizgavanje hijalurona.
Poboljšanje od 80% je maksimum koji pacijent može dobiti kombinacijom svih ovih metoda.