Slobodno vreme
Turistički vodič
Na sudaru Istoka i Zapada
10.01.2011. 12:00
Izvor: Press
Na sudaru Istoka i Zapada
Kao idealna evropska metropola koja svedoči o bogatoj istoriji zemlje, Berlin pruža uvid u lepotu arhitekture i umetnosti, sjajan provod, ali i perfektno organizovan gradski prevoz
Iako ima oko 3,5 miliona stanovnika, zbog prostranstva i mogućnosti koje pruža glavni grad Nemačke ostavlja utisak mnogo veće metropole. Osim po burnoj istoriji, Berlin je danas poznat i kao evropska prestonica moderne umetnosti koja svake godine „iznedri" puno mladih umetnika. Takođe, grad je poznat i kao evropski centar omladine, a kao takvog su ga obeležili studentski protesti šezdesetih godina kada je bio meka mladih buntovnika i nešto kasnije čuvena stanica „Zoo", poznata iz potresnog romana „Mi deca sa stanice Zoo", koji govori o mladima u ponoru narkomanije. Jednostavno, u Berlinu možete videti i doživeti sve.

Najlepša zdanja
Iako je to možda netipičan početak turističkih obilazaka, ali ovaj grad bi trebalo da prvo doživite noću. Naime, Berlin noću je nesvakidašnji doživljaj, jer je na svim njegovim znamenitostima vidljiva prava umetnost poigravanja svetlosti i boja, po čemu ubedljivo prednjači Potsdamer plac. Pre rata bio je veoma važna raskrsnica, da bi za vreme hladnog rata čuveni Berlinski zid prolazio baš po sredini tog trga. Posle pada komunizma i uklanjanja zida Potsdamer plac je postao najveće gradilište u Berlinu, pa je on danas „skyscraper" centar Berlina odnosno mesto na kojem su podignute moderne zgrade velikih svetskih kompanija. Kao uspomena, ali i svojevrsni magnet za turiste, na trgu su sačuvani delovi zida.

Palata Šarlotenburg
Obilazak započnite posetom zgrade Bundestaga, koja se smatra arhitektonskim remek-delom. Ispred zgrade se prostire veliki plato, a oni koji žele da je vide iznutra moraće da se naoružaju strpljenjem za čekanje u redu poput svih onih redova ispred najposećenijih evropskih turističkim znamenitosti. Međutim, ukoliko niste ljubitelj istorije ni politike onda sate koje biste potrošili na čekanje u redu za ulaz u Bundestag ipak potrošite na nešto drugo. Dobra alternativa je odlazak do još jednog simbola nekadašnjeg Istočnog, a danas ujedinjenog Berlina, čuvenog TV tornja Berliner Fernsehturm na Aleksander placu.

„Hladne" godine
U Berlinu ćete imati nezaboravni susret sa simbolom moderne istorije i najekstremnije podeljenosti Istoka i Zapada - ostacima Berlinskog zida. Pred kraj Drugog svetskog rata, Londonskim sporazumom iz 1944, grad je podeljen na četiri zone koje su nadzirali SAD, Velika Britanija, Francuska i SSSR. U okviru Sovjetske okupacione zone 1949. godine Istočni Berlin je postao glavni grad Istočne Nemačke, dok su istovremeno američke, britanske i francuske snage za glavni grad Zapadne Nemačke odredile Bon. U avgustu 1961. godine istok i zapad su i zvanično podeljeni tako što je izgrađen Berlinski zid. Možda je najzanimljivije obići delove zida sa istočne strane grada jer je to svojevrsna izložba uživo. Naime, delove zida su oslikali umetnici iz celog sveta, neke krase nestvarni grafiti talentovanih alternativnih umetnika, a jedan deo je čak prekriven najpoznatijim muralom koji prikazuje Brežnjeva i Honekera kako se ljube. Berlinski zid je pao 9. novembra 1989. i to je bio zvaničan početak ponovnog ujedinjenja Nemačke, a dve godine kasnije Bundestag je izglasao odluku da se glavni grad Nemačke više ne bude Bon nego Berlin.

Brežnjev i Honeker se ljube na muralu
One koje fascinira svedočanstvo o podeli Nemačke, koja je bila simbol podele sveta, svakako će oduševiti i odlazak do tačke nazvane Čekpoint Čarli, koja je nekada označavala granični prelaz iz Istočnog u Zapadni Berlin. Nedaleko od prelaza smešten je muzej u kojem možete dosta toga naučiti o stanju u ovoj zemlji u vreme njene podeljenosti. Osim tog muzeja, vrlo su posećeni i muzej i spomenik žrtvama Holokausta sastavljen iz nekoliko kamenih pravougaonika koji simbolizuju grobnice stradalih Jevreja.

Na vratima grada
Nakon toga zaputite se i do Brandenburške kapije, vrata Berlina, koja su izgrađena 1791. godine. Lepa istorijska građevina tokom hladnog rata bila je nepravedno zapostavljena jer se nalazila na „ničijoj zemlji". Kapiji su tada mogli da priđu samo stanovnici Istočnog Berlina, ali su o prolasku kroz nju mogli samo da sanjaju. Oni sa Zapada pak kapiju su mogli da gledaju samo preko zida. Centar grada je rezervisan i za šetnju bulevarom Unter den Linden kojim će vas odvesti do Rajstaga. Baš kao i kod kapije, i tu ćete naići na stotine turista koji uredno čekaju da kupe svoju ulaznicu za posetu čuvenom zdanju i ogromnoj staklenoj kupoli na njemu iz koje se vidi Berlin kao na dlanu.
Za kraj, nemojte propustiti da lepotu Berlina doživite i sa reke. Vožnja brodićem po reci Špre idealna je za one koji posle silnih istorijskih lekcija vole da se opuste i uz ispijanje nemačkog piva uživaju u pogledu na grad, koji sa jedne strane krasi Palata Republike izgrađena 1976. na mestu nekadašnjeg dvorca pruskih kraljeva, a sa druge Berlinska katedrala iz 1905. godine.