Slobodno vreme
Zdravlje
Da vam porođaj ostane u lepom sećanju
07.02.2011. 12:00
Izvor: Blic
Da vam porođaj ostane u lepom sećanju
Rađanje deteta je jedan od najvažnijih trenutaka u životu svake žene. Ovaj srećni momenat često znaju da pomute jaki porođajni bolovi koji su i najjači bolovi koji su opisani u medicini. Zbog toga se žene koje su imale težak porođaj teško odlučuju za rađanje drugog deteta. Savremene tehnologije, razvoj akušerstva i anestezije omogućili su danas da porođaj može biti uživanje za majku.
Bezbolni porođaj u epiduralnoj anasteziji postao je danas standard u razvijenom svetu. Otišlo se toliko daleko da u Americi i Zapadnoj Evropi žene koje ne žele epidural, moraju da popune obrazac na kome obrazlažu zbog čega ne žele bezbolni porođaj.
- Ja bih svakoj ženi savetovala da se porađa uz epiduralnu analgeziju iz više razloga. Ona daje jedan konfor, sigurnost i za majku i za dete. Porodilje bolje sarađuju, pogotovu ako se epidural započne na vreme, odmornije su kad nastupi sam čin porođaja, vrlo su razložne i uživaju u trenutku rađanja deteta. Pravilno vođen porođaj u epiduralnoj analgeziji nekada i kraće traje, u literaturi se navodi da može da traje kraće i do 30 odsto vremena, naročito kod pacijentkinja kod kojih je započet na vreme. Dodatna prednost je što je pacijentkinja kasnije motivisana za rađanje dece jer ima jedno lepo iskustvo prethodnog porođaja - kaže dr Ljubica Arsenijević, šef Odseka anesteziologije za porodilište i akušersku patologiju Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije.

Oporavak
Ona kaže da je zabluda da oporavak porodilja koje su se porodile u epiduralnoj analgeziji traje duže. Mame se potpuno isto oporavljaju kao i žene koje su se porodile bez epidurala. Nakon završetka porođaja porodilje mogu normalno da funkcionišu, ustaju, hodaju, jedu.
Žene u Srbiji još uvek nisu dovoljno upoznate sa ovim postupkom, pa se svega oko 30-40 odsto njih odlučuje za porađaj na ovaj način. Kod većine još uvek vlada verovanje da se anestetik ubrizgava u kičmu, da je donji deo tela potpuno oduzet.
- Još uvek se mešaju epiduralna i spinalna analgezija. Epiduralna analgezija podrazumeva ubrizgavanje lokalnog anestetika u epiduralni prostor, a spinalna u spinalni prostor. U epiduralnom prostoru se nalaze senzorna vlakna i prilikom davanja epiduralne analgezije vi imate samo analgeziju tj. odsustvo bola, ali su sve motorne funkcije potpuno očuvane - objašnjava doktorka Arsenijević.

Neželjena dejstva svedena na minimum
Neželjena dejstva epiduralne analgezije danas skoro da ne postoje, odnosno svedena su na minimum. Anesteziolozi kažu da se dešava, doduše veoma retko, da se pacijentkinja žali na laki bol u lumbalnom delu kičme koji traje dva-tri dana.
To se dešava kod onih žena koje imaju jako sužen međupršljenski prostor i kod kojih je plasiranje epiduralnog katetera komplikovanije nego što je uobičajeno.
- Ponekad se dešava, ali veoma retko, da pacijentkinje posle porođaja imaju nešto slabiji nagon za mokrenje. S tim se srećemo kod pacijentkinja kojima je porođaj veoma dugo trajao iz akušerskih razloga i koje su primile veliku količinu lokalnog anestetika. Može se desiti, ali takođe veoma retko, da se prilikom izvođenja epiduralne analgezije iglom probije tvrda moždana opna i na njoj napravi milimetarski defekt kroz koju polako otiče likvor. Zbog toga pacijentkinje ponekad osećaju postporođajnu glavobolju - nastavlja dr Arsenijević.
Komplikacije obezboljavanja porođaja su danas svedene na minimum zahvaljujući strogim kriterijumima kod kojih žena može da se da lokalni anestetik, a da ne postoje kontraindikacije. Epiduralna analgezija se ne može dati pacijentkinjama odnosno porodiljama koje imaju određene poremećaje faktora koagulacije ili boluju od određenih bolesti kao što su neurološke bolesti, HEELP sindrom sa tendencijem daljeg sniženja broja trombocita, sistemske infekcije, inflamatorni sindrom. Ima i pacijentkinja kod kojih su prisutne relativne kontraindikacije, ali kao takve omogućavaju izvođenje epiduralne analgezije i lična je procena anesteziloga da li je porodilja neko kome se bezbedno može dati epiduralna analgezija.
Sve žene koje se spremaju za dolazak prinove, a još uvek imaju neku nedoumicu u vezi epiduralne analgezije, najbolje je da se jave u anesteziološku ambulantu koju ima skoro svako porodilište. Tu će saznati i koje bi sve analize trebalo da urade pre dolaska na porođaj. Naša sagovornica kaže da je najvažnije da žena ima kompletnu krvnu sliku sa trombocitima i testove hemostaze, odnosno a-PTT. Naravno ukoliko trudnica na porođaj dođe bez ovih analiza, one se uzimaju na licu mesta i rezultati dobijaju za desetak, petnaestak minuta.