Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Hrana za lepotu, "pamet" i zdravlje18.04.2011. 12:00
Izvor: Mondo
U borbi protiv starenja često potcenjujemo moć zdrave hrane. Dok se ne otkrije recept za eliksir mladosti, pravilan odabir namirnica i zdrav način života rade za nas.
Gen za dugovenost je identifikovan, "lek" protiv starenja biće kad-tad dostupan, ali to ne znači da treba da sedimo skrštenih ruku dok vreme prolazi. U borbi protiv starenja često potcenjujemo moć zdrave hrane. Dok se ne otkrije recept za eliksir mladosti, pravilan odabir namirnica i zdrav način života rade za nas.Evo liste "najzdravije hrane na svetu". Napravite dva primerka, jedan zalepite za frižider, a drugi nosite sa sobom u kupovinu. Ne morate ove naimrnice konzumirati svakog dana, ali ako ih budete uključili u ishranu nekoliko puta nedeljno, ubrzo ćete početi da primećujete razliku.
Borovnice sadrže više antioksidanata nego bilo koje drugo voće. Jedna šolja borovnica dnevno poboljšava i čuva vid, snižava rizik od raka i dijabetesa, a pozitivno utiče i na pamćenje. Borovnice sadrže jedinjenje koje snižava nivo holesterola, efikasno koliko i lekovi, ali bez neželjenih efekata. Ako baš ne volite borovnice, dobar izbor su i maline, jagode, kupine, crno grožđe i šljive.
Losos, skuša, haringa, tunjevina i sardine sadrže najveći udeo omega-3 masnih kiselina. Dve ili tri porcije nedeljno smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti i raka, pomažu u borbi protiv artritisa, a dokazano je i da konzumiranje ovih vrsta ribe pozitivno utiče i na memoriju, logičko rezonovanje i koncentraciju. Ne volite ribu? Tamnozeleno lisnato povrće je odgovarajuća zamena, kao i seme lana, orasi, jaja...
Orašasti plodovi i semenke su takođe bogati omega-3 masnim kiselinama, a sadrže i vitamin E koji, osim što pomaže u očuvanju kognitivnih sposobnosti, čuva i elastičnost kože, tako da usporava pojavu bora. Šaka orašastih plodova dnevno može učiniti čuda. Dobar izbor su bademi, pistaći, indijski orah, kikiriki, semenke suncokreta, susam, laneno seme, ali i puter od kikirikija na primer.
Nar je bogat antioksidantima koji štite mozak od slobodnih radikala. Čaša soka od nara ili četvrtina svežeg nara trebalo bi da postane deo vaše dnevne rutine.
Čaj - dve ili tri šolje sveže pripremljenog belog, zelenog ili crnog čaja dnevno poboljšaće vam pamćenje i koncentraciju, a obezbediće vam i dovoljno snažnih antioksidanata koji će doprineti zdravom protoku krvi i sprečiti ćelijska oštećenja. Istraživanja su pokazala i da konzumiranje zelenog čaja snižava rizik od nekoliko tipova raka.
Crna čokolada - sa najmanje 70 procenata kakaoa - izvor je snažnih antioksidanata, ali kockica ili dve dnevno su dovoljne. Bogata je prirodnim stimulansima, uključujući i kofein, pa poboljšava koncentraciju a aktivira i intenzivnije lučenje endorfina.
Jogurt. Istraživanja pokazuju da starenje ubrzavaju "neprijateljske" bakterije u digestivnom traktu, koje jogurt uništava, a naučnici smatraju da je to jedno od objašnjenja dugovečnosti etničkih grupa čija ishrana sadrži dosta jogurta. Potražite jogurt koji sadrži aktivne kulture.
Mahunarke. Pasulj, grašak i sočivo odlični su za srce, bogati su antioksidantima, imaju nisku kalorijsku vrednost, a nekoliko porcija nedeljno obezbediće vam dovoljno proteina i vlakana.
Zeleniš. Spanać je odličan izvor omega-3 masnih kiselina i folata, koji smanjuju rizik od bolesti srca i krvnih sudova, moždanog udara i osteoporoze. Bonus (samo za pripadnike jačeg pola): folati poboljšavaju i dotok krvi u penis, pa možete očekivati i bolju erekciju. Pored spanaća, dobar izbor su i brokoli, kelj i zelena salata.
Bundeva je bogata gvožđem, vlaknima, vitaminom C, kalijumom i beta karotenom. Sadrži i visok udeo antioksidanata koji štite ćelije od oštećenja, što usporava starenje. Jedna studija pokazala je i da osobe u čiju je ishranu uključena bundeva apsorbuju manje masti iz hrane.
Paradajz sarži likopen, koji snižava rizik od raka bešike, pluća, prostate, kože i želuca. Dobra zamena su i lubenica, crveni grejpfrut i papaja.
Napravite novi spisak za kupovinu, nabacite osmeh i proleće može da počne.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…